الحاق بقعه شیخ کلخوران به مجموعه جهانی شیخ صفی پیگیری می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی اردبیل گفت: الحاق بقعه شیخ کلخوران به مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی با جدیت پیگیری می‌شود.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، نادر فلاحی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: با توجه به ثمرات ثبت جهانی یک اثر در معرفی بین المللی آن و همچنین صیانت و حفاظت از آن الحاق بقعه شیخ کلخوران مرقد پدر شیخ صفی الدین اردبیلی به مجموعه جهانی بقعه شیخ صفی الدین پیش از این با وزارت میراث فرهنگی مطرح و نامه درخواستی آن ارائه شده است.

او افزود: با توجه به رویکرد مثبت وزیر میراث فرهنگی و قول مساعد ایشان برای تحقق این مهم، استان اردبیل همچنان پیگیر تحقق این مهم است تا بتوان بقعه شیخ کلخوران را به عنوان بخشی از این اثر ثبت جهانی معرفی کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان متذکر شد: خاندان صفویه ثمرات قابل توجهی در تاریخ ایران به یادگار گزارده‌اند و اجرای این طرح می‌تواند در معرفی و تبیین هویت تاریخی صفویه موثر باشد.

فلاحی با تاکید به اینکه ۴ مرداد، سالروز تاسیس سلسله صفویه در تقویم رسمی کشور با عنوان بزرگداشت شیخ صفی الدین اردبیلی درج شده است، افزود: انتظار می‌رود با همکاری مسئولان استان و کشور بقعه شیخ کلخوران نیز به مجموعه جهانی شیخ صفی الدین بپیوندد.

او اظهار کرد: هر اقدامی برای تبیین هویت تاریخی استان مورد حمایت اداره کل است و با توجه به اینکه اردبیل به عنوان پایتخت معنوی صفویان شناخته می‌شود، تبیین جایگاه بقاع تاریخی عهد صفوی اهمیت ویژه دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا