صیانت از بافت تاریخی راهی برای حفاظت از هویت فرهنگی شهر/بوم گردی ظرفیتی مهم در صنعت گردشگری

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری کشور با اشاره به لزوم حفظ هویت فرهنگی شهر با صیانت از بافت های تاریخی اشاره کرد و گفت: استفاده از ظرفیت اقامتگاه‌های بوم‌گردی یکی از بهترین امکان‌ها برای صیانت از بافت تاریخی است.

صیانت از بافت تاریخی راهی برای حفاظت از هویت فرهنگی شهر/بوم گردی ظرفیتی مهم در صنعت گردشگری

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، بهروز عمرانی امروز  در سمینار تخصصی تبیین مفهوم بافت تاریخی و ضوابط فنی و حقوقی حاکم بر آن، با تاکید بر لزوم توسعه گردشگری مبتنی بر بوم گردی و حفظ بناهای تاریخی در همین راستا، اظهار داشت: احداث هتل های ۵ ستاره با استاندارد روز نیاز به میلیاردها تومان دارد اما با همین هزینه احداث می‌توان، چندین خانه تاریخی را احیا و تبدیل به اقامتگاه بوم‌گردی کرد.

عمرانی افزود: صیانت و مرمت بناهای تاریخی که معماری سنتی دوره‌های مختلف تاریخ را در خود جای دادند و سرشار از هویت فرهنگی شهر هستند، روح تازه ای را این بناها می‌دمد.

وی ادامه داد: طرح توسعه اقامتگاه های بوم گردی در شهر و به ویژه در روستاها قطعا ارتباط مستقیمی با جذب گردشگر و در عین حال حفظ بافت تاریخی دارد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی ضمن اشاره به اینکه این طرح در برخی شهرها اجرا و نتایج مثبتی به همراه داشته است، خاطرنشان کرد: امیدوارم برگزاری سمینار تخصصی تبیین مفهوم بافت تاریخی و ضوابط فنی و حقوقی حاکم بر آن در تبریز، گامی در راستای حفظ بافت تاریخی این کهن شهر باشد و هم افزایی مدیران حاضر در این نشست بتواند الگویی موثر از همکاری برای صیانت از میراث پیشنیان فراهم سازد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا