ظرفیت‌های مغفول طبیعت‌گردی آذربایجان‌شرقی شناسایی می‌شود

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی گفت: فرصت‌های ویژه اکوتوریسم و ژئوتوریسم استان نیازمند شناسایی است.

احمد حمزه زاده روز یکشنبه در جلسه کمیته طبیعت‌گردی با بیان اینکه آیین‌نامه این کمیته و برنامه‌های پیش رو در حوزه طبیعت‌گردی استان مورد بررسی قرار گرفت، افزود: رسالت اصلی کمیته طبیعت‌گردی آذربایجان شرقی ایجاد هماهنگی بین فعالیت‌های بین دستگاهی در این حوزه است.

حمزه زاده با اشاره به ظرفیت‌های بالای اکوتوریسم در استان، اظهار کرد: فرصت‌های ویژه در حوزه توسعه طبیعت‌گردی آذربایجان شرقی باید با نگاه ویژه و کارشناسانه مورد بررسی قرار گرفته و برنامه‌ریزی‌های لازم را در این خصوص انجام شود.

وی با تاکید بر لزوم ارتقای سهم گردشگری آذربایجان شرقی در سطح کشور، خاطرنشان کرد: به منظور ارتقای این جایگاه و توسعه زیرساخت‌های گردشگری استان باید شاخص‌های عمومی کیفی و کمی گردشگری بهبود یابد که همین موضوع موجب جلب توجه سرمایه‌گذار به منطقه نیز خواهد شد.

حمزه زاده با اشاره به بحث ایجاد ژئو پارک در منطقه آزاد ارس گفت: جاذبه‌های طبیعی و منابع آبی (چشمه‌های آبگرم و سدها) استان فرصتی برای ایجاد سایت‌های ژئو پارک در مناطق مختلف آذربایجان شرقی به‌ویژه منطقه آزاد ارس است.

معاون گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به اقدامات قابل توجه منطقه آزاد ارس در ایجاد ژئو پارک در این منطقه، اظهارکرد: باید از جای‌جای ظرفیت‌های طبیعی برای جذب گردشگری، توانمندسازی منطقه، رشد اقتصادی و حفاظت از میراث طبیعی استفاده کرد و منطقه آزاد ارس برنامه‌ریزی‌های لازم برای وقوع این امر را به‌خوبی پیش برده است.

وی اضافه کرد: مناطق چهارگانه طبیعت‌گردی آذربایجان شرقی با ۵ شاهراه و ۲۰۰ مسیر گردشگری که شامل جاذبه‌های بومی، طبیعی و تاریخی با جزئیات کامل شناسایی و به دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری جهت برگزاری تورهای مختلف معرفی شده است، همچنین نرم افزار طبیعت گردی «میستر تریپ» (آقای سفر) به عنوان راهنمای افراد علاقه‌مند به طبیعت‌گردی در راستای مسیریابی و نمایش امکانات محلی، اقامتی، بلدچی، کمپ‌ها راه‌اندازی شد که فاز اول آن نیز به اتمام رسیده است.

حمزه زاده افزود: همچنین دو موضوع ثبت جهانی جنگل‌های ارسباران و ژئو پارک منطقه آزاد ارس در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان قرار دارد.

معاون گردشگری آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به وجود ۲۱۷ اقامتگاه بوم گردی در شمال استان، گفت: تشکیل خانه‌های طبیعت‌گردی، تدوین اطلس جامع طبیعت‌گردی، جذب سرمایه‌گذار برای توسعه زیرساخت‌های منابع آبی از برنامه‌های آتی این اداره کل است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا