نامتناسب بودن ارزش افزوده سرانه کشاورزی با کارکرد آن در آذربایجان‌شرقی

 رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: سهم بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال استان بالاتر از متوسط کشوری است ولی ارزش افزوده سرانه کشاورزی با کارکرد آن متناسب نیست.

داود بهبودی روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: صنعت کشت گلخانه ای نسبت به انتظاراتی که وجود دارد وزن مناسبی در ایجاد ارزش افزوده ندارد که ناشی از غفلت در راهبری نظام کشاورزی است.

وی سهم بخش کشاورزی در ایجاد اشتغال استان و کشور را به ترتیب ۱۹.۸ و ۱۸.۵ درصد اعلام کرد و افزود: برای بیشتر کردن ارزش افزوده بخش کشاورزی و ارتقاء توان صادراتی، دستگاه های مسوول و اتاق بازرگانی بهتر از این باید نقش ایفا کنند.

بهبودی با بیان اینکه ارزش تولیدات سالانه محصولات زراعی، باغی و دامی استان ۹۹ هزار میلیارد ریال است، اظهار کرد: بخش کشاورزی بیشترین تاب‎آوری را در مقابل اعمال تحریم‌های مختلف از خود نشان داده است.

وی ادامه داد: اگر بخش کشاورزی توسعه نیابد، توسعه بخش صنعت نیز امکان‎پذیر نخواهد بود؛ زیرا که امنیت غذایی به عنوان خروجی بخش کشاورزی و امنیت آب منوط به سیاستگذاری‌های مناسب در بخش کشاورزی است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‎ریزی آذربایجان‎شرقی اظهار کرد: سهم استان از تولید ناخالص داخلی ۳.۵ درصد است؛ در حالی که سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی استان ۴.۶ درصد کل کشور است. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا