۴۴ اثر تاریخی آذربایجان‌شرقی دارای حریم می‌شوند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی گفت: حریم ۴۴ اثر تاریخی استان تعیین می‌شود.

مرتضی آبدار روز چهارشنبه با بیان اینکه آثار تاریخی با توجه به شرایط مکانی، زمانی و اقلیمی به شکل یک نماد ملی و فرهنگی هستند که از نظر فنی و بصری، حفظ موجودیت و یکپارچگی آن با محوطه اطراف، حائز اهمیت است، گفت: تعیین حریم آثار تاریخی برای تضمین بقای اثر و پیوند آن با محیط پیرامون ضرورت دارد.

وی افزود: اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان به منظور صیانت از ارزش های تاریخی و فرهنگی آثار، تعیین حدود حریم از طریق پیوند اثر با محیط پیرامون و چگونگی انجام فعالیت های پژوهشی و عمرانی داخل محدوده حریم اصول، معیارها، ضوابط و مقررات قانونی را تعیین و ابلاغ کرده است.

آبدار با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی دارای ۱۸۳۴ پرونده ثبتی در فهرست آثار تاریخی و ۹۱ حریم مصوب است، اظهار داشت: در راستای صیانت از آثار تاریخی استان طی یک سال گذشته، برای ۴۴ اثر تعیین حریم شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی همچنین به پیگیری مستمر ثبت آثار منقول، غیرمنقول و معنوی استان اشاره کرد و گفت: در سال جاری ۱۶ اثرغیرمنقول، ۹ اثر ناملموس و ۱۰ اثر طبیعی از آذربایجان شرقی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

به گزارش ایرنا، خانه صدقیانی، خانه کمپانی، خانه سلطان القرایی، سقاخانه اهراب، مسجد مولانا، یخچال قائم مقام، خانه بلورچیان، خانه باغ کلانتر، خانه کلکته چی و  سایر آثار تاریخی از جمله آثار تاریخی آذربایجان شرقی هستند، که در سال ۹۸ تعیین حریم آنها در شورای عالی ضوابط حرایم بناهای تاریخی مصوب شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن