هوای تبریز برای گروه‌های حساس ناسالم است

مرکز پایش کیفی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی اعلام کرد، هوای تبریز امروز دوشنبه برای گروه‌های حساس ناسالم است

به گزارش این مرکز، میانگین ۲۴ ساعت گذشته شاخص آلودگی هوای این کلانشهر براساس ذرات ۲.۵ میکرون برابر ۱۲۳ است که شرایط ناسالم برای گروههای حساس محسوب می شود.

در اطلاعیه این مرکز به افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان توصیه شده است که از فعالیت طولانی و سنگین در خارج از منزل خودداری کنند.

در این اطلاعیه از مردم تبریز خواسته شده است که استفاده از وسایل نقلیه عمومی را در اولویت قرار داده و از تردد غیرضروری با خودروی شخصی در سطح شهر پرهیز کنند.

براساس اعلام مرکز پایش کیفی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌شرقی هوای تبریز دیروز نیز ناسالم بود.

بر اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم، ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منو کسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا