پیشرفت ۸۰ درصدی مرمت و موزون‌سازی دیوارنگاره‌های خانه حریری تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی از پیشرفت ۸۰ درصدی مرمت و موزون‌سازی دیوارنگاره‌های خانه حریری تبریز خبر داد.

مرتضی آبدار ضمن اعلام این خبر، اظهار کرد: خانه حریری یکی از زیباترین خانه‌های قاجاری تبریز است که به سبب نقش و نگار منحصربه‌فرد، از اهمیت بسیاری برخورد است، از این‌رو اداره کل میراث فرهنگی استان طی سال‌های اخیر در راستای حفظ و حراست از این میراث فاخر، اقدام به تکمیل مرمت آن کرده است.

وی افزود: در مراحل پیشین از مرمت این خانه اقداماتی نظیر فن شناسی و بررسی آزمایشگاهی رنگ‌دانه‌ها، استحکام‌بخشی و تثبیت بتونه زنی و بوم سازی، غبارزدایی و پاک‌سازی مکانیکی از شیمیایی و موزون‌سازی رنگ و تثبیت نهایی انجام شده است.

وی بیان کرد: فاز فعلی مرمت و موزون‌سازی دیوارنگاره‌های خانه حریری که از خردادماه ۹۸ آغازشده با اعتباری بالغ‌بر یک میلیارد و ۱۲۷ میلیون ریال اعتبار به پایان رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان در خاتمه تأکید کرد: با توجه به این‌که نقش و نگارهای این خانه تاریخی از فاخرترین نمونه‌های موجود است، مرمت بخش‌های باقیمانده آن در سال آتی نیز ادامه خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی، خانه تاریخی حریری یکی از زیباترین خانه‌های قاجاری تبریز با زیربنایی بالغ‌بر دو هزار و ۵۰۰ متر و مساحت چهار هزار مترمربع است که در تاریخ ۳۷ دی ۱۳۷۷ به شماره ۲۲۴۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا