دیپلمات چینی تحریم‌های واشنگتن علیه ایران را عامل بی‌ثباتی خاورمیانه خواند

سفیر چین نزد سازمان ملل متحد در وین با تأکید بر اینکه تحریم‌های واشنگتن علیه ایران عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است، آمریکا را به تضعیف اقتصاد جهانی و طولانی کردن همه‌گیری کووید-۱۹ متهم کرد.

«وانگ کان» روز جمعه در جلسه‌ای با مقام‌های «سازمان کشورهای صادرکننده نفت» (اوپک) در وین اتریش این انتقادات را مطرح و گفت که آمریکا با ایجاد موانع تجاری اقتصاد جهانی را تضعیف می‌کند.
سفیر چین نزد سازمان ملل و سایر سازمان‌های بین‌المللی در وین، همچنین تصریح کرد که ایالات متحده با متوقف کردن کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت، شیوع همه‌گیری جهانی کرونا را به طور مصنوعی طولانی می‌کند.
وانگ کان افزود: آمریکا تمام تلاش خود را کرده تا با اتهام‌پراکنی، چین و سازمان جهانی بهداشت را بدنام کرده و از پذیرفتن مسؤولیت کنترل غیرمؤثر این همه‌گیری در ایالات متحده طفره برود.
این مقام چینی افزود که واشنگتن با اعمال تعرفه‌های دلبخواهی که به تنش‌ها و منازعات تجاری منجر شده، بهبودی اقتصاد جهانی را به مخاطره انداخته است.
وی تأکید کرد که چنین اقداماتی، حجم تجارت بین‌المللی را کاهش داده و حرکت آزاد افراد، خدمات و کالاها در سطح جهان را مختل می‌کند.
سفیر چین همچنین از «تحریم‌های فراقانونی» واشنگتن علیه کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا انتقاد کرده و گفت که این محدودیت‌ها عرضه جهانی نفت را نیز مختل کرده و به بی‌ثباتی در خاورمیانه دامن زده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا