پست برق حوضچه‌ای در بازار ایکی قاپیلی تبریز احداث می‌شود

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز از احداث پست حوضچه‌ای در بازار ایکی قاپیلی خبر داد و گفت: ترانس موجود در این پست از نوع هرمتیک بوده و هیچ ارتباطی با محیط بیرون نداشته و از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار است.

عادل کاظمی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران حل مشکل تامین و ایمن سازی برق بازار ایکی قاپیلی را از مهمترین دغدغه‌های این شرکت و بازاریان تبریز عنوان کرد و افزود: پس از بررسی کارشناسان امر و هم‌اندیشی میان شرکت توزیع نیروی برق تبریز، کسبه‌ بازار و هیئت امنای بازار ایکی‌قاپیلی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، معاونت پیشگیری از جرم دادگستری استان و استانداری توافق شد برق بازار ایکی قاپیلی از طریق نصب و احداث پست حوضچه‌ای تامین شود.

وی با بیان اینکه این پست حوضچه‌ای در زیرزمین قرار داشته و در سطح قابل مشاهده نیست، خاطرنشان کرد: ترانس موجود در این پست از نوع هرمتیک بوده و هیچ ارتباطی با محیط بیرون ندارد و در مقایسه با سایر ترانس‌های مشابه از سطح ایمنی بسیار بالایی برخوردار است.

کاظمی افزود: در این پست حوضچه‌ای، سیستم‌های حفاظتی نیز پیش‌بینی شده و قابلیت پایش و کنترل از راه دور و آنلاین را دارا است.

وی با عنوان اینکه پست برق حوضچه‌ای در تبریز برای نخستین بار ایجاد می شود، اعلام کرد: با احداث این پست حوضچه‌ای تمامی ۱۲۰ مشترک بازار ایکی‌قاپیلی که در اثر حادثه‌ی آتش‌سوزی سال گذشته، بدون برق بودند، تامین برق شده و با رعایت شرایط و امکانات فنی با بارگیری فیدرها می‌توان تعدادی دیگر از مشترکان برق در محدوده‌ بازار را نیز پوشش داد.

وی با اشاره به اینکه این پروژه با هزینه‌ای افزون بر ۶ میلیارد ریال انجام می‌شود، افزود: اجرای پروژه‌ پست حوضچه‌ای بازار به دلیل مشکلات حمل و نقل و محدودیت‌های کار در ساعات روز، ۲ ماه به طول خواهد انجامید و برای این منظور گودالی به عمق ۴ متر و در ابعاد ۴ در۵ متر حفر خواهد شد.

کاظمی با بیان اینکه پست کمپکت قبلی به دلیل ادامه‌ مراحل رسیدگی قضایی و صدور رای نهایی و باقی‌ماندن شواهد و ادله پرونده، با حکم قاضی دست نخورده مانده است، اضافه کرد: این پست پس از صدور رای نهایی دادگاه، جمع‌آوری خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تبریز در پایان با بیان اینکه فصل تابستان و ایام پیک بار در پیش است، به بازاریان تبریز توصیه کرد به طور اکید از برق‌های غیرمجاز استفاده نکنند و در صورت داشتن انشعاب با قدرت پایین، به امور برق روشنایی مراجعه کنند تا به صورت فنی و قانونی آمپراژهای واحدهای تجاری ایشان افزایش یابد.

وی همچنین از بازاریان خواست پس از احداث و بهره‌برداری از پست حوضچه‌ای نیز، از سیم‌کشی داخلی به صورت نامناسب و خودسرانه خودداری کرده و با اخذ مشاوره از خبرگان فنی حوزه‌ برق به این کار اقدام کنند.

کاظمی خاطرنشان کرد: بازاریان می‌توانند جهت پیشگیری از مصرف بالا و قبض‌های پرهزینه، در ایام پیک بار متناسب با سیاست‌های توانیر، از طرح‌های مشارکتی و تشویقی مدیریت مصرف و پیک سایی بهره مند شوند.

به گزارش ایرنا، حوالی ساعت ۲۲:۱۵ دقیقه چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸ آتش سوزی مهیبی در سرای «ایکی قاپیلار» بازار تاریخی و مسقف تبریز روی داد که پس از ۵ ساعت خاموش شد.
بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود ۵ هزار و ۵۰۰ باب حجره، مغازه و فروشگاه، ۴۰ گونه شغل، ۳۵ باب سرا، ۲۵ باب تیمچه، ۳۰ باب مسجد، ۲۰ باب راسته و راسته‌بازار، ۱۱ باب دالان، ۵ باب حمام و ۱۲ باب مدرسه به ‌عنوان اصلی ‌ترین مرکز داد و ستد مردم تبریز و ایران شناخته می‌شود.
این مجموعه با نام مجموعه بازار تبریز در ۲۵ شهریور ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۹۷ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شد و در سال ۲۰۱۰ نیز این مجموعه با شماره ثبت ۱۳۴۶ به عنوان یکی از میراث جهانی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا