کرونا در آذربایجان شرقی به اوج نرسیده است

ارک خبر- رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: به دلیل همکاری مردم و مسوولان تاکنون پیک کرونا را در آذربایجان شرقی تجربه‌ نکرده‌ایم، اما همچنان مستعد هستیم.

ارک خبر- رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: به دلیل همکاری مردم و مسوولان تاکنون پیک کرونا را در آذربایجان شرقی تجربه‌ نکرده‌ایم، اما همچنان مستعد هستیم.

محمد حسین صومیرئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دوشنبه شب در یک گفت‌وگوی خبری افزود: آذربایجان شرقی همچنان از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز یا هشدار قرار داشته و کرونا همچنان در استان ما فعال است.

وی با بیان اینکه تا به حال ۲۶ هزار و ۷۱۵ مبتلای قطعی به کرونا در آذربایجان شرقی شناسایی شده است، گفت: یکهزار و ۲۳۱ نفر از این تعداد شامل ۴.۵ درصد افراد مبتلا، فوت کرده و ۶۸۹ نفر اکنون در بخش‌های بیمارستان‌های استان و ۲۰ درصدشان در بخش‌های ویژه بستری بوده و ۸۴ نفر نیز به کمک دستگاه تهویه مکانیکی، نفس می‌کشند.

وی در پاسخ به چرایی تداوم وضعیت قرمز کرونا در آذربایجان شرقی، گفت: استان ما کاملا مستعد و متفاوت از سایر استان‌ها است؛ با توجه به ایمنی نسبی ایجاد شده در سایر استان‌ها، بیماری فروکش می کند، اما در استان ما ۸۰ درصد مردم و صنوف تمامی شرایط اعم از فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک را رعایت می‌کنند و ۲۰ درصد بقیه باعث شیوع بیماری می‌شوند.

صومی با بیان اینکه آذربایجان شرقی از وضعیت نسبی خوبی برخوردار است، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته چهار فوتی ناشی از کرونا داشتیم که نشان می‌دهد، در صورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، وضعیت کرونا بهبود می‌یابد، اما اگر رعایت نکنیم، وضعیت بدتر خواهد شد.

وی از افزایش فوتی‌های زیر ۵۰ سال کرونا خبر داد و افزود: متاسفانه فوتی ۲۳ ساله، ۳۴ ساله و ۴۴ ساله هم داشتیم.

وی ادامه داد: شهرهای تبریز، آذرشهر، سراب، میانه و مراغه را قرمز اعلام کردیم و شهرهای ورزقان، خداآفرین، هوراند، سفید و بقیه شهرها زرد هستند؛ البته وضعیت در حال تغییر بوده و کل استان را مستعد ابتلا به کرونا می‌بینیم.

وی تاکید کرد: دست به دست هم داده و اجازه ندهیم که شهریور تبدیل به ماه شیوع کرونا شود و برعکس شاهد کاهش بروز کرونا در استان باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه ماسک، اولین حربه به عنوان واکسن کرونا است، اظهار کرد: اگر همه ماسک بزنند، امکان انتشار تا یک درصد پایین می‌آید؛ بستن راه دهان و بینی، بهترین راهکار مقابله با کرونا بوده و کشیدن ماسک تا چانه برای صحبت و مصاحبه، اشتباه است، باید ماسک را بدون برخورد دست با قسمت داخلی درآورده و مجددا آن را به صورتمان بزنیم.

وی در ادامه با اشاره به برگزاری کنکور ارشد، کنکور دکتری و تخصصی طی سه هفته گذشته در آذربایجان شرقی اظهار کرد: نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی  در برگزاری آزمون کنکور، وظیفه ما بود که خوشبختانه رعایت شد و مشکلی پیش نیامد، داوطلبان کنکور سراسری هم نگران نباشند، اتفاق خاصی در جلسه امتحان نخواهد افتاد.

وی تاکید کرد: از همراهان دانش آموزان و داوطلبان خواهش می‌کنیم تا با عدم حضور و یا کاهش حضورشان به کاهش انتشار کرونا کمک کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا