سفیر ایران: مناسبات اقتصادی با عراق گسترش یافته است

« ایرج مسجدی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد تاکید کرد که با وجود مشکلات در منطقه و شرایط کنونی ناشی از همه گیری ویروس کرونا، مناسبات اقتصادی ایران با عراق نه تنها کاهش نیافته بلکه گسترش یافته است.

به گزارش ارک خبر به نقل از ایرنا،مسجدی امروز (چهارشنبه)  اظهارداشت که یکی از کار ویژه ها و ماموریت های اصلی سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق ، پیگیری همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور است و برای تحقق این ماموریت مهم کمیته ای تخصصی راه اندازی و فعال شده است.

وی افزود:‌ ماموریت این کمیته پیگیری های لازم در بخش های سرمایه گذاری و تجارت با استان ها، مطالبات و فعالیت شرکت های ایرانی، بازرگانی مرزی و مسائل بانکی در عراق است.

سفیر ایران درعراق خاطرنشان کرد: در راستای رویکرد دیپلماسی اقتصادی، علیرغم معضل کرونا و محدودیت های ناشی از این بیماری، با تلاش های انجام شده گذرگاه های مرزی کشور به تدریج به روی فعالیت های بازرگانی و اقتصادی با عراق گشوده شد و مبادلات تجاری در مرزهای ایران و عراق پس از بازگشایی گذرگاه ها در ابتدا هفته ای دو روز انجام می شد که اکنون به چهار روز افزایش یافته است.

مسجدی تصریح کرد:شرایط مبادلات تجاری بین ایران وعراق در حال بازگشت به زمان پیش از همه گیری ویروس کرونا و عادی شدن است.

وی درعین حال ابراز امیدواری کرد که در رایزنی هایی با مقام های عراقی این مهم به زودی اجرایی شود.

سفیر ایران درعراق گفت: یکی دیگر از اقدام های مهم در بحث گسترش پیوندها و همکاری های اقتصادی، پیگیری های امور مربوط به این حوزه در قالب نشست ها و رایزنی با مقام ها و مسوولان اقتصادی عراق است.

مسجدی خاطرنشان کرد: از زمان روی کار آمدن دولت جدید عراق تاکنون ده ها نشست با وزیران و مسوولان اقتصادی این کشور از جمله وزرای دارایی، نفت، کشاورزی، حمل و نقل، برنامه ریزی، مسکن و شهرسازی، تجارت و برق برگزار شده است.

وی تصریح کرد:همه این اقدام ها در راستای رویکرد اقتصادی سفارت ایران در بغداد و ماموریت توسعه و تقویت پیوندهای ایران و عراق در این بخش می باشد که به مدد آنها روابط اقتصادی دو کشور اکنون در سطح عالی قرار دارد.

سفیر ایران در عراق تاکید کرد که با وجود اوضاع نامناسب اقتصاد منطقه به دلیل شرایط کرونا، روند مناسبات اقتصادی دو کشور همسایه و برادر ایران و عراق نه تنها کم نشده بلکه بهبود یافته که این مهم نتیجه همین تلاش ها است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا