راه اندازی بانک اطلاعات مجرمان حرفه‌ای در آذربایجان شرقی

تبریز- رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی از راه اندازی بانک اطلاعات مجرمان حرفه‌ای در این استان خبر داد.

به گزارش ارک خبر، موسی خلیل الهی در نوزدهمین نشست سراسری دادستان‌های عمومی و انقلاب، نظامی و ویژه روحانیت که با حضور آیت‌الله رئیسی و به صورت ویدئو کنفرانسی و با عنوان «نقش دادستان‌ها در حفظ امنیت و حقوق عامه و حمایت از تولید» برگزار شد، در خصوص بررسی اهمیت کنترل مجرمین حرفه‌ای و سابقه دار در ایجاد امنیت اظهار داشت: از جمله علل وقوع و گسترش جرایم در جامعه تکرار رفتارهای مجرمانه از سوی مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار است به ویژه در ایامی که در خارج از زندان هستند.

وی افزود: مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار به لحاظ روحیات و ویژگی خاصی که دارند با رفتار و عملکرد خود و تکرار رفتارهای مجرمانه اسباب اخلال در نظم و امنیت جامعه را فراهم می‌کنند.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی اضافه کرد: همچنین تکرار رفتارهای مجرمانه توسط این افراد و کمرنگ شدن قبح رفتارهای مجرمانه موجب ترغیب و تحریک افراد مستعد به ارتکاب بزه را به بروز رفتارهای مجرمانه می‌کند.

وی بیان کرد: پیشگیری و برخورد مدبرانه با پدیده جرم و تکرار جرایم از جمله مسائل مهم مورد توجه قانونگذار و مسئولان قضائی بوده و در این راستا تشکیلات قضائی استان نیز اقدامات خوبی را انجام داده است.

خلیل الهی با اشاره به منویات آیت الله رئیسی مبنی بر پیشگیری و برخورد با جرایم به خصوص رصد و کنترل مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار خاطرنشان کرد: در راستای پیشگیری از جرایم ارتکابی توسط مجرمان حرفه‌ای و دارای حالت خطرناک و سلب امکان هرگونه اقدام خطرناک از ناحیه آنها به عنوان یکی از عوامل اخلال در نظم عمومی جامعه و لزوم پایش آنها و اجرایی نمودن دستورالعمل اجرایی و کنترل مجرمان سابقه دار دادگستری استان اقدامات شاخصی را انجام داده است.

وی ادامه داد: از اقدامات شاخص انجام شده در این زمینه تشکیل ستاد کنترل مجرمین حرفه‌ای و باسابقه بوده که خوشبختانه جلسات این ستاد در استان به صورت مستمر برگزار شده و مصوبات آن به صورت جدی پیگیری می‌شود.

رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی افزود: همچنین به منظور ایجاد بانک اطلاعات مجرمان حرفه‌ای در آذربایجان شرقی در کنار تشکیل ستاد و تلاش همکاران دستگاه قضائی استان مشخصات کامل و سوابق کیفری ۱۵۲۴ نفر از مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار استان استخراج، پایش و جمع آوری شده و در بانک‌های اطلاعاتی تمامی دستگاه‌های ذیربط به اشتراک گذاشته شده است.

وی با اشاره به موضوع صدور دستورات قضائی توسط دادستان‌ها به استناد دستورالعمل اجرایی و کنترل مجرمان سابقه دار تصریح کرد: موضوع کنترل، دعوت، توجیه، اخذ تعهد از مجرمان حرفه‌ای و سابقه دار و خطرناک خطاب به مراجع انتظامی به صورت مستمر در طول سال و بخصوص در ایام خاص دستوراتی برای پیشگیری از وقوع برخی اتفاقات صادر می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا