لیگ برتر آزمایشگاه شده است/ داور بخاطر سردی هوا سوت زد!

مربی تیم فوتبال تراکتور تبریز گفت: وقتی به شهری مثل تبریز قرار است داوری فرستاده شود یا از داوری که به آب و هوای سرد آشنایی دارد استفاده شود یا اینکه لباس گرم بدهند تا داور سریع سوت نزند!

به گزارش ارک خبر، محمود شجاعی مربی تیم فوتبال تراکتور تبریز درباره اعتراضات به داوری در لیگ برتر گفت: این اعتراضات تنها شامل تیم تراکتور و بنده نمی‌شود و در هفته گذشته خودتان مشاهده کردید که پیروز قربانی چگونه به نحوه‌ی داوری‌ها تاختند و سایر مربیان نیز از داوری‌ها گله مند بودند.

وی ادامه داد: اصلاً بابت باخت روز شنبه به آلومینیوم گلایه‌ای ندارم زیرا به زعم آمار و ارقام تیم برتر میدان بودیم و اگر حتی یک سوم موقعیت‌هایمان تبدیل به گل می‌شد با اختلاف دو گل آلومینیوم را شکست می‌دادیم.

شجاعی تصریح کرد: داوران هم همانند سایر انسان‌ها جایزالخطا هستند ولی گاهی اوقات اشتباهاتی را رقم می‌زنند که شبهه برانگیز است و مشخص است که قصدی در آن وجود دارد. اگر شما به عنوان رسانه و یا یک هوادار فوتبال کمی با فوتبال و قوانین آن آشنا باشید می‌دانید وقتی دروازه بان توپ را بر می‌دارد و مجدداً آن را به روی زمین می‌اندازد اگر مجدد توپ را با دست لمس کند این خطای آشکار است و باید خطا در محوطه‌ی هجده قدم گرفته شود در حالی‌که این اتفاق در بازی با آلومینیوم افتاد و داور بازی بدون توجه به قوانین از اعلام خطا چشم پوشی کرد که تعجب همه، حتی ناظر مسابقه را برانگیخت.

مربی تیم فوتبال تراکتور ادامه داد: در آن صحنه داور چهارم متوجه اشتباه شد و من به ناظر بازی تاکید کردم اگر قوانین تغییر پیدا کرده است به ما هم اطلاع دهید که ناظر مسابقه گفت «داور اشتباه کرده است و باید خطای غیر مستقیم در محوطه جریمه به نفع تراکتور گرفته می‌شد که این اتفاق نیفتاد.»

مربی تراکتور در پاسخ به اینکه داورانی که در لیگ برتر استفاده می‌شوند در حد و اندازه‌های لیگ برتر هستند یا خیر عنوان کرد: بالای بیست سال در فوتبال هستم و حتی زمانی که لیگ آزادگان بود تقریباً ۱۰-۱۲ داور بودند که نسبت به بقیه شایستگی بیشتری داشتند و نه تنها در لیگ برتر بلکه در لیگ دسته یک هم قضاوت بازی‌های حساس به آنها سپرده می‌شد ولی متاسفانه لیگ برتر امسال آزمایشگاهی برای داوران شد که داوران بی تجربه را از لیگ‌های دسته یک و دو بیاورند و در لیگ برتر آزمایش کنند.

داورانی که سرجمع پنج مرتبه در لیگ برتر قضاوت نکرده‌اند را در بازی‌های حساس و برای تیم‌های بزرگ مثل تراکتور انتخاب می‌کنند، اگر بگوییم این چینش داوری به دلیل انتخابات فدراسیون فوتبال است باید برویم کمیته انضباطی پاسخگو باشیم اگر هم می‌گویند دلیل آن جوانگرایی است که ما چنین چیزی ندیده‌ایم و داوران ۴۱ ساله برای اولین بار در لیگ برتر قضاوت می‌کنند که همچین چیزی را نقض می‌کند.

محمود شجاعی در ادامه در خصوص اضافه شدن دو کمک داور پشت دروازه برای بهتر شدن کیفیت داوری‌ها افزود: یک روز این داوران پشت دروازه را بر می‌دارند و اعلام می‌کنند هزینه اضافی روی دوش کمیته داوران می‌گذارد و مجدد نمی دانم از کجا یکدفعه پول تزریق می‌شود که از این داوران پشت دروازه استفاده می‌کنند، همانطور که داور چهارم هیچ کمکی به کیفیت داوری نمی‌کند داوران پشت دروازه نیز کمکی به بالا رفتن کیفیت داوری‌ها نمی‌کنند.

در صحنه‌ی منجر به پنالتی که در بازی با آلومینیوم اتفاق افتاد واقعاً اعلام ضربه پنالتی خنده دار است، این صحنه را برای سه داور که در لالیگا و کالچیو سوت می‌زنند فرستادیم و هر سه معتقد بودند چون دروازه بان ابتدا توپ را لمس کرده است و در ادامه به بازیکن برخورد کرده است به هیچ عنوان پنالتی نیست و تصمیم داور اشتباه بوده است.

برادر مسعود شجاعی در خصوص اینکه باشگاه تراکتور اعتراض مکتوب به فدراسیون فوتبال داشته است یا خیر گفت: باشگاه نامه‌ای را تنظیم کرده است که امروز به فدراسیون فوتبال ارسال می‌کنند ولی کجای دنیا با اعتراض و نامه نگاری نتیجه بازی تغییر می‌کند و بخاطر اشتباه داور نتیجه را برمی گردانند.

شجاعی در ادامه افزود: من خواهشی که از کمیته داوران دارم این است که وقتی به شهر سردسیری مثل تبریز قرار است داوری فرستاده شود یا از داوری که به آب و هوای سرد آشنایی دارد استفاده شود یا اینکه لباس مناسب و ضخیم در اختیار داور قرار دهند که مجبور نباشد به علت سرد بودن هوا سریع بازی را به اتمام برساند و این از آن اشتباهات عمدی در داوری است! این از دو حال خارج نیست و داور باید چهارم دبستان را گذرانده باشه و ساعت را بلد باشد که بتواند وقت اضافه را به درستی محاسبه کند و یا اینکه با لجبازی می‌خواهند علیه تراکتور داوری کنند.

مربی تراکتور درمورد اینکه پیش از بازی با پرسپولیس مطرح کردن مسائل داوری این شائبه را به وجود می‌آورد که باشگاه تراکتور با این کار قصد تحت تاثیر قراردادن داور بازی را دارد ادامه داد: اصلاً چنین چیزی نیست، من قصد داشتم هفته‌های قبل پیرامون داوری‌هایی که بر علیه باشگاه تراکتور گرفته می‌شود صحبت کنم و اگر هفته قبل صحبت می‌کردم گفته می‌شد چون بازی را بردند در خصوص داوری صحبت می‌کنند اگر الان حرف بزنم گفته می‌شود چون به آلومینیوم باختند تقصیرها را گردن داور می‌اندازند.

شجاعی یادآور شد: یکی از برنامه‌های تلویزیونی رسانه ملی بیست دقیقه از وقت برنامه را به یکی از مربیان لیگ برتر که خیلی هم محترم هستند اختصاص می‌دهد و داوری‌های سه و چهار سال پیش آن مربی را گلچین می‌کند و در معرض نمایش قرار می‌دهد در حالی که نباید بین تیم‌ها تبعیض قائل شوند.

او در ادامه انتقادش از این موضوع تاکید کرد: مجری یک برنامه تلویزیونی در زمان بچگی شاید طرفدار یک تیم بوده است ولی الان که در رسانه حضور دارد و اجرای یک برنامه ورزشی را بر عهده دارد نباید این سلایق و علایق بچگی خود را در برنامه دخیل کند و از یک تیم جانبداری کند البته داوران هم از این قاعده مستثنی نیستند.

مربی تراکتور گفت: در همین هفته‌های قبل لیگ برتر مشاهده کردیم که داور مسابقه به مربی یک تیم می‌گوید بفرمایید بنشینید ولی با نیمکت تراکتور با تحکم و بی احترامی برخورد می‌کند در حالی که همان داور نباید علایق و سلایق رنگی خود را در داوری دخیل کند.

محمود شجاعی در خاتمه گفت: در پایان تاکید می‌کنم آدم‌هایی که آمده‌اند و در بخش خصوصی در فوتبال ایران سرمایه گذاری کرده‌اند باید از آنها حمایت شود و مالکان تیم‌های خصوصی تراکتور، نساجی و پدیده با سرمایه گذاری خود به نوعی کار آفرینی کرده‌اند و شعار حمایت از تولید ملی و کالای ایرانی را تحقق بخشیده‌اند، از مسئولانی که در راس فوتبال هستند خواهش می‌کنم کاری نکنیم که این افراد از حضور در بخش خصوصی فوتبال دلسرد شوند و عطایش را به لقایش ببخشند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا