روزانه ۲۲۰ تن تخم مرغ در آذربایجان شرقی تولید می‌شود

تبریز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: روزانه ۲۲۰ تن تخم مرغ در استان تولید می‌شود که تقریباً ۲ برابر نیاز آذربایجان شرقی است.

به گزارش ارک خبر،اکبر فتحی در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: ظرفیت بخش کشاورزی استان در اکثر محصولات زراعی و باغی که با مناطق سردسیر و نیمه سردسیر تطابق دارند از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و رتبه‌های اول تا ششم کشوری در تولید ۲۱ قلم از محصولات کشاورزی به آذربایجان شرقی اختصاص دارد.

وی با اشاره بر این نکته که تولید اکثر محصولات زراعی، باغی و دامی در استان مازاد بر مصرف داخلی می‌باشد، ادامه داد: ۵۵ هزار تن گوشت قرمز در استان تولید می‌شود که ۴ هزار تن از این میزان مازاد بر مصرف است، روزانه ۲۲۰ تن تخم مرغ در استان تولید می‌شود که تقریباً ۲ برابر نیاز استان می‌باشد و مازاد آن به استان‌های تهران، اردبیل، آذربایجان غربی و استان کردستان عرضه و به فروش می‌رسد.

فتحی افزود: در تولید گندم، محصولات علوفه‌ای از جمله یونجه، محصولات باغی علی الخصوص سیب و زردآلو، زغال اخته، سنجد و سماق، رتبه اول کشوری به استان ما اختصاص دارد در محصولات گلخانه‌ای نیز به موفقیت‌های چشمگیری دست یافته‌ایم چنانکه توسعه مجتمع‌های گلخانه‌ای در آذربایجان شرقی از ضریب بالایی برخوردار بوده و مقام اول کشور در این مورد نیز به استان ما تعلق دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، گفت: متوسط عملکرد تولید در محصول استراتژیک گندم، جو، حبوبات از جمله عدس و نخود در استان از متوسط عملکرد کشوری بالاتر است و این امر نشان دهنده تلاش همکاران و زحمت کشاورزان می‌باشد که توانسته‌اند عملکرد در سطح هکتار را ارتقا بخشند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در ارتباط با افزایش نامتوازن قیمت تخم مرغ در روزهای اخیر در استان، اظهار داشت: با عنایت به تولید روزانه ۲۲۰ تن تخم مرغ در استان و تأمین ۱۰ درصد تخم مرغ کشور از طریق آذربایجان شرقی و فعالیت ۱۸۰ واحد مرغداری تخمگذار در سطح استان، باید بپذیریم که گرانی تحت تأثیر افزایش تورم و شرایط تحریمی کشور در کلیه اقلام اعم از کالاهای اساسی و غیراساسی، مایحتاج ضروری و غیرضروری اتفاق افتاده و تنها مختص به تخم مرغ نمی‌باشد.

فتحی، افزود: برای اجرایی شدن مصوبات ستاد تنظیم بازار در ارتباط با تحویل تخم مرغ در مرغداری به قیمت ۱۴ هزار و ۷۰۰ تومان و عرضه محصول در فروشگاه‌ها به نرخ ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان، سازمان جهادکشاورزی استان سعی دارد تا با فعال کردن تشکلهای مرغداری، شرکت پشتیبانی امور دام استان و سازمان تعاون روستایی آذربایجان شرقی؛ نوسانات شدید نرخ تخم مرغ در استان را که بیشتر مربوط به عرضه تخم مرغ با قیمت بیشتر به سایر استان‌ها می‌باشد کنترل و تعدیل نماید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در خصوص گوشت قرمز، گفت: علی القاعده گوشت قرمز باید تابعی از قیمت دام زنده باشد تقریباً از اوایل سال جاری هیچ‌گونه افزایشی در دام زنده اتفاق نیافتاده است از این رو باید بتوانیم ضریبی را به دام زنده اضافه کرده و نرخ گوشت قرمز آماده عرضه را تعیین نمائیم که در این راستا ستاد تنظیم بازار اخیراً اقدام به طراحی فرمول خاص و محاسبه قیمت نهایی گوشت قرمز نموده است.

وی با اشاره به موضوع وضعیت اشتغال در بخش کشاورزی استان، اظهار کرد: در سالهای اخیر مؤلفه ای تحت عنوان دانش و فنون مدرن به عوامل تولید در بخش کشاورزی دنیا افزوده شده است که متحول کننده کشاورزی و عامل مهم در ارتقا بهره وری است فارغ التحصیلان کشاورزی حامل این علوم و فنون می‌باشند.

فتحی اضافه کرد: سازمان جهاد کشاورزی استان با به راه انداختن ۵۶ مورد از مراکز خدمات غیردولتی، ۱۵۶ مورد شرکتهای خدمات فنی و مهندسی و ۱۵۰ مورد از آزمایشگاه‌ها و کلینیک‌های گیاه پزشکی، تعداد زیادی از فارغ التحصیلان کشاورزی را در قالب بخش خصوصی به بدنه کشاورزی استان آذربایجان شرقی اضافه نموده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به موضوع بحران دریاچه ارومیه و محدودیت منابع آبی مورد نیاز کشاورزی استان و لزوم افزایش و توسعه سیستم‌های آبیاری نوین در بخش کشاورزی، گفت: بیش از ۸۰ درصد منابع مورد نیاز برای آبیاری تحت فشار از منابع دولتی تأمین می‌شود علاوه بر اصلاح الگوی کشت به روش گلخانه‌ای، تبدیل آبیاری سنتی به آبیاری‌های مدرن و پیشرفته از جمله آبیاری‌های تحت فشار اعم از بارانی و قطره‌ای یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۶۳ هزار هکتار از اراضی زراعی به سیستم‌های آبیاری نوین مجهز شده‌اند و باید آن عده از کشاورزان و باغداران استان نیز که تا به حال نسبت به این موضوع اقدام نکرده‌اند در اولین فرصت درخواست خود را به مدیریت جهادکشاورزی شهرستان‌ها تحویل و از تسهیلات ارائه شده و امکانات موجود برای راه اندازی سیستم‌های مدرن آبیاری در راستای استفاده بهینه از آب کشاورزی بهره مند شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا