دولت لایحه ساماندهی رمزارزها را به مجلس ارائه کند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید هر چه سریعتر لایحه‌ای را جهت ساماندهی رمزارزها به مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

به گزارش ارک خبر، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و پس از گزارش وزیر نیرو درباره علل قطعی برق، گفت: در وهله اول لازم است از کارگران، متخصصان و تمام کسانی که با تمام وجود خود در تلاش هستند و در رده‌های پائین وزارت نیرو فعالیت می‌کنند، تشکر کنم و بگویم اگر نقدی در این جلسه مطرح شد، به حوزه برنامه‌ریزی و مسئولیت‌های ما و وزارتخانه نیرو باز می‌گردد.

وی بیان کرد: متأسفانه سرمایه گذاری در حوزه انرژی بر اساس برنامه ششم توسعه و به موقع انجام نشده است و مجلس شورای اسلامی و وزارت نیرو باید اقدامات لازم را انجام دهند که مشکلات این حیطه حل و فصل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس یازدهم در حوزه سرمایه گذاری اقدامی را برای وزارت نیرو انجام داد که در بودجه ۴۰ سال گذشته بی سابقه بوده است و این مسئله حاکی از آن است که مجلس نسبت به این موضوع اهتمام کافی دارد.

قالیباف گفت: البته ما می‌دانیم که تصمیم امسال ما در بودجه در یک ماه اثر خود را نمی‌گذارد اما انتظار داریم کارها با جدیت پیگیری شود. در حال حاضر ما در رکود اقتصادی هستیم و برخی از صنایع کشور نیمه تعطیل هستند و اگر این صنایع بخواهند فعالیت خود را از سر بگیرند، در وهله اول به انرژی نیاز دارند.

وی با انتقاد از سردرگمی بین برخی وزارتخانه‌ها، تأکید کرد: برای مثال بین وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی درباره کالاهای اساسی اختلاف و سردرگمی وجود دارد و مشکلاتی را به وجود آورده است و لازم است این اختلافات برطرف شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: علاوه بر این در حوزه رمز ارزها هم سردرگمی چندجانبه وجود دارد به گونه‌ای که بحث تولید رمز ارز به وزارت صمت باز می‌گردد، بحث تبادل آن اگر به صورت ارز باشد به بانک مرکزی و اگر دارایی دیجیتال باشد به وزارت اقتصاد باز می‌گردد و همچنین بحث تأمین انرژی رمز ارزها هم به وزارت نیرو مربوط است.

قالیباف تأکید کرد: در این بخش نیاز به دو هزار مگاوات برق است و همچنین حجم بالایی از دارایی ارزی و یا دارایی دیجیتالی در رمز ارزها رقم می‌خورد و بر این اساس سوال ما این است که چرا دولت لایحه‌ای در این زمینه به مجلس ارائه نمی‌کند تا موضوع رمزارزها که چهار وزارتخانه را درگیر کرده است، ساماندهی شود؟ دولت در موضوعات مهم این چنینی حتماً باید به مجلس لایحه دهد اما متأسفانه دولت در ارائه لایحه کوتاهی می‌کند.

وی متذکر شد: دولت یازدهم از دولت سابق انتقاد کرد که چرا مجوزهای موسسات اعتباری را به وزارت تعاون سپرده است و سردرگمی به وجود آمده و ۳۶ هزار میلیارد تومان خسارت به بیت المال وارد شده است و بنده باید بگویم امروز ما در حوزه رمز ارزها با سردرگمی مواجه هستیم و لازم است دولت لایحه‌ای را برای نظام‌مندی استخراج رمز ارزها به مجلس ارائه کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته ما در مجلس شورای اسلامی طرح آماده‌ای داریم اما معتقدیم دولت باید درباره این موضوع مهم به مجلس لایحه ارائه کند. یکی دیگر از مشکلات این است که بخش خصوصی که تولید برق را انجام می‌دهند به موقع پول خود را دریافت نمی‌کنند و باید این مشکل هر چه سریع‌تر حل و فصل شود البته مجلس برای حل این مشکل اعتبارات خوبی را اختصاص داده است که باید مورد توجه قرار گیرد.

قالیباف خطاب به اردکانیان، گفت: شما می‌دانستید ما سه هزار مگاوات کمبود برق داریم و انتظارمان این نبود که برق صنایع و خانه‌ها بدون اطلاع قبلی قطع شود و این نشان دهنده یک سوء مدیریت واضح است. دولت هر چه سریع‌تر لایحه‌ای را برای ساماندهی رمزارزها ارائه کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا