زندان جدیدشهرستان کاشان پس از ۱۲ سال به بهره‌برداری رسید

به گزارش ارک خبر:زندان جدیدشهرستان کاشان پس از ۱۲ سال با حضور مسئولان استانی به بهره‌برداری رسید.
پس از ۱۲ سال از آغاز کلنگ‌زنی و ساخت آن امروز با حضوراستاندار ،رئیس کل دادگستری، مدیرکل زندان‌های استان اصفهان،نماینده ولی فقیه وامام جمعه کاشان و دیگر مسئولان استانی و منطقه‌ای افتتاح و به بهره‌برداری رسید.
محمود ضیایی فرد در آیین با قدردانی از تلاش و زحمات همه مسئولین کشوری،استانی ومنطقه ای ضمن تاکید بر تناسب ندامتگاه و تعداد زندانیان آن اظهار داشت: یکی از مهمترین مولفه‌ها در زندان‌ها برای برنامه‌ریزی دقیق باید تعداد زندانی با ظرفیت مطابقت یا یکسان باشد و این موضع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

وی با بیان اینکه تراکم در زندان قبلی کاشان بالا بود، افزود: با توجه به قانون انتقال زندان.ها از سال ۸۰ کلنگ ساخت و بهره‌برداری ندامتگاه جدید کاشان آغاز شد و پس از ۱۲ سال این واحد افتتاح و به بهره‌برداری رسید

مدیرکل زندان‌های استان اصفهان با بیان اینکه برای ساخت زندان جدید کاشان ۶۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات دولتی هزینه شده است، ابراز داشت: این پروژه در ۵۱ هکتار بنا شده است و ۱۲هزار و ۵۰۰ مترمربع اعیان، بنا و ساختمان است و دارای سه اندرزگاه است.
وی با بیان اینکه ندامتگاه جدید کاشان شامل قسمت‌هایی نظیر سالن ملاقات، نمازخانه و دیگر سالن‌های مورد نیاز است، گفت: در راستای افزایش سطح امنیت زندان کاشان سه میلیارد تومان ویژه مباحث امنیت، نظیر دوربین مدار بسته و دیگر موارد هزینه شده است.
در ادامه نیزحبیبی رئیس کل دادگستری استان در طی سخنانی با تاکید بر اینکه استقرار شعب محاکم تجدید نظر در کاشان یک اقدام عملی در جهت تحول بود در مورد ساخت ندامتگاه جدید کاشان ابراز داشت: سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران توسعه و گسترش زندان‌ها نیست بلکه سیاست تمامی مدیران قوه قضاییه به پیروی از دستورهای شرع اسلام و بر پایه فرمایش رهبر معظم انقلاب اینست که جمعیت زندان‌ها به حداقل برسد.

وی با بیان اینکه بر پایه دستورهای آیین و مکتب ما در واقع هدف از مجازات زندان به هیچ وجه انتقام‌جویی و انتقام‌گیری از مجرم نیست خاطر نشان کرد: سیاست نظام با توجه به فرمایش و سیاست‌گذاری امام راحل از ابتدای انقلاب که فرمود «زندان‌ها باید تبدیل به دانشگاه شود» بر همین مبنا هدف اصلی از اعمال حبس برگشت به زندگی شرافتمندانه است.

رییس کل دادگستری استان اصفهان افزود: هدف از اعمال حبس در مورد افراد خاص و محدودی است که سایر مجازات‌ها بر ناهنجاری‌های آنان موثر واقع نشده است و قاضی مجبور به مجازات و حکم زندان در مورد آنان که حضورشان در جامعه مفسده‌آور شده است.

حبیبی با اشاره به اینکه هدف اصلی از ساخت ندامتگاه، بازسازی شخصیت زندانی و بازگشت افراد مجرم وخطاکار به زندگی شرافتمندانه است یادآور شد: در دین مقدس اسلام و به تبع آن در قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران ساخت ندامتگاه به عنوان زیرساخت‌ و گامی در راستای میل به این هدف‌ها و پرورش شخصیت مجرمین است.

وی همچنین رعایت حق و حقوق زندانی و متهم را تاکید کرد و افزود: اگر قرار است زندانی مجازات شود همان محدود کردن آزادی که مهمترین حق طبیعی هر انسان است مجازاتی برای برگشت به زندگی شرافتمندانه‌اش است.

عباس رضایی استاندار اصفهان نیز در این آئین با اشاره به بحث کرامت انسان‌ها و حق و حقوق زندانیان و خانواده‌هایشان تصریح کرد: باید زمینه ایاب و ذهاب مناسب، آرامش و آسایش خانواده‌های زندانیان در زمان ملاقات آنان فراهم شود.

وی پیشنهاد داد تا حد ممکن مجازات جایگزین برای زندانیان لحاظ و زمینه بازگشت آنان به زندگی باکرامت‌ فراهم شود.
آیت‌الله عباسعلی سلیمانی با گرامیداشت ایام رحلت امام خمینی (ره) و قیام ۱۵ خرداد گفت: انتخابات اتمسفر سیاسی هر کشور است و ایران نیز تافته جدا بافته نیست.
آیت‌الله سلیمانی نگاه از سر وجدان به زیرساخت‌های ایجاد شده چهار دهه اخیر در عرصه‌های مختلف عمرانی به ویژه سدسازی، ارتباطات و مخابرات راه‌سازی را در کشور تاکید کرد و گفت: یکی از این زیرساخت‌ها افتتاح این ندامتگاه برای بازسازی، بازنگری و بازگشت افراد به عزت و کرامت انسانی است.
وی درباره افتتاح ندامتگاه کاشان ۲ نکته بویژه توجه به رفت و آمد خانواده زندانیان و مساله پذیرایی از همراهان آنان را با توجه به دوری مسافت تا شهر خواستار شد.
یادآور می شود در این آئین از تعدادی از مسئولین استانی ومنطقه ای که درراستای تکمیل و راه اندازی این مجموعه تلاش نموده بودند با لوح تقدیرتجلیل شد
ندامتگاه جدید کاشان در کیلومتر ۱۰ جاده قدیم کاشان – قم، بعد از شهرک صنعتی جنب زیارتگاه بی بی زینب در روستای یزدل ساخته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا