تغییر مهم آزمون دکتری ۱۴۰۱ برای قبول شدگان روزانه ۱۴۰۰

پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری سال ۱۴۰۰ با توجه به رای دیوان عدالت اداری در صورت انصراف می توانند در آزمون سال ۱۴۰۱ این مقطع شرکت کنند. پیش از این امکان قبول شدگان روزانه نبود.

به گزارش ارک خبر، ثبت نام در آزمون دکتری تابع شرایط عمومی و اختصاصی اعلام شده در دفترچه راهنمای ثبت نام در این آزمون است.

آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۱ به منظور پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در روز جمعه ۶ اسفندماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.

ثبت نام در آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه‌متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۱ از دوشنبه اول آذرماه آغاز شده است و داوطلبان تا دوشنبه ۸ آذرماه ۱۴۰۰ فرصت دارند در این آزمون شرکت کنند.

امسال برای اولین بار شرایط شرکت دانشجویان انصرافی در دوره روزانه دکتری تغییر کرده است.

با توجه به رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری به شماره ۱۹۵۰ تاریخ ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۹ پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون دکتری سال ۱۴۰۰ می‌توانند در آزمون دکتری سال ۱۴۰۱ ثبت نام و شرکت کنند.

این متقاضیان و همچنین دانشجویان در حال تحصیل در دوره روزانه مقطع دکتری سال‌های قبل، در صورت تمایل به ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری سال ۱۴۰۱ در صورت داشتن سایر شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون باید تا پایان مهلت مقرر ثبت‌نام آزمون دکتری سال ۱۴۰۱ از تحصیل انصراف قطعی بدهند و در صورت عدم انصراف قطعی از تحصیل در زمان مقرر، در صورت قبولی در آزمون دکتری سال ۱۴۰۱ قبولی آنان در آزمون لغو خواهد شد.

هزینه ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی ۲ میلیون و ۸۵ هزار ریال (۲۰۸ هزار و ۵۰۰ تومان) است که پرداخت آن به صورت اینترنتی انجام می‌گیرد و متقاضیان لازم است به وسیله کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی آنها فعال است با مراجعه به سایت سازمان سنجش آن را به منظور شرکت در آزمون یک مجموعه امتحانی خریداری کنند.

در مراحل مختلف فرآیند آزمون خدماتی از طریق ارسال پیام کوتاه به متقاضیان ارائه می‌شود و متقاضیانی که تمایل به استفاده از خدمات پیام کوتاه دارند با انتخاب گزینه مربوطه می‌توانند مبلغ ۱۲ هزار ریال (یک هزار و ۲۰۰ تومان) به عنوان هزینه استفاده از خدمات پیام کوتاه پرداخت کنند.

بر اساس دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه‌متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۱ امسال در ۱۲ مجموعه امتحانی با تغییراتی مواجه هستیم.

تغییرات رشته‌ها و مجموعه‌های امتحانی آزمون دکتری (Ph.D) سال ۱۴۰۱

ردیفمجموعه امتحانیرشته امتحانیتغییراتتوضیحات
۱علوم اقتصادی کد ۲۱۱۲اقتصاد نفت و گازگرایش‌های حقوق و قراردادهای نفت و گاز و بازارها و مالیه نفت و گاز حذف شدقید صرفاً پذیرش در دانشگاه امام صادق (ع) حذف شد.
۲فلسفه علم کد ۲۱۳۸تاریخ علم در دوره اسلامیرشته تاریخ علم در دوره اسلامی اضافه شد
۳مطالعات جهان کد ۲۱۶۱ایرانشناسیرشته ایرانشناسی اضافه شد
۴مدیریت صنعتی کد ۲۱۶۴مدیریت آماد و پشتیبانیرشته مدیریت آماد و پشتیبانی اضافه شداین رشته مربوط به به دانشگاه‌های نظامی و انتظامی است
۵علوم ارتباطات کد ۲۱۷۵مطالعات رسانه–رادیو و تلویزیونرشته مطالعات رسانه–رادیو و تلویزیون اضافه شد
۶محیط زیست کد ۲۱۷۷آموزش محیط زیست و محیط زیسترشته آموزش محیط زیست و رشته محیط زیست با گرایش برنامه ریزی اضافه شدپذیرش دانشجو در رشته «آموزش محیط زیست» فقط توسط دانشگاه پیام نور استان تهران مرکز تحصیلات تکمیلی تهران و پذیرش دانشجو در رشته «محیط زیست با گرایش برنامه ریزی» فقط توسط دانشگاه تهران صورت خواهد گرفت.
۷مطالعات زنان کد ۲۱۷۸مطالعات زنان و خانوادهرشته مطالعات زنان و خانواده اضافه شد
۸ژئوفیزیکرشته‌های مرتبط با ژئوفیزیکژئوفیزیک با گرایش زلزله شناسی با کد ۲۲۴۱ و ژئوفیزیک با گرایش ژئو الکتریک و الکترومغناطیس با کد ۲۲۴۲ اضافه شدندپیش از این ژئوفیزیک با یک کد در آزمون بود.
۹مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی کد ۲۴۱۷مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزیرشته مهندسی صنایع چوب و فرآورده‌های سلولزی گرایش بیولوژی و آناتومی اضافه شد
۱۰معماریمعماری منظررشته معماری منظر از مجموعه معماری با کد ۲۵۰۲ حذف شد و به عنوان مجموعه معماری منظر با کد ۲۵۰۹ اضافه شدرشته‌های معماری منظر و مهندسی طراحی محیط زیست به مجموعه معماری منظر با کد ۲۵۰۹ اضافه شد
۱۱پژوهش هنر کد ۲۵۰۴حکمت هنرهای دینی / مطالعات رسانه- رادیو و تلویزیونرشته‌های حکمت هنرهای دینی / مطالعات رسانه- رادیو و تلویزیون اضافه شدرشته «حکمت هنرهای دینی» فقط در دانشگاه غیرانتفاعی ادیان و مذاهب ارائه می‌شود
۱۲بیوشیمی کد ۲۷۰۹بیوشیمیرشته بیوشیمی اضافه شداضافه شدن به گروه دامپزشکی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا