افزایش ۱۵ درصدی جرایم فضای مجازی در آذربایجان شرقی

رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی گفت: در سال ۱۴۰۰ و در مقایسه با سال ۱۳۹۹، جرایم فضای مجازی ۱۵ درصد در استان افزایش یافت و در مقابل شاهد کشف ۹۵ درصدی جرایم فضای مجازی در استان هستیم.

به گزارش ارک خبر،سرهنگ محسن محمودی در جمع خبرنگاران ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: هوشمندی و توانمندی پلیس در کشف جرایم سایبری هر روز بالاتر رفته و از طرف دیگر تعامل دستگاه قضا با پلیس نیز بر این روند مثبت تاثیر بسزایی دارد.

وی با اشاره به جرایم اولویت‌دار فضای مجازی استان، گفت: برداشت‌های اینترنتی غیرمجاز با ۲۳ درصد رتبه اول، کلاهبرداری رایانه‌ای با ۲۱ درصد در رتبه دوم، نشر اکاذیب با ۱۷ درصد، کلاهبرداری اینترنتی با هفت درصد و مزاحمت‌های اینترنتی با چهار درصد به ترتیب در رتبه‌های بعدی قرار داشتند.

این مقام انتظامی افزود: در سال ۱۴۰۰ تعداد ۴۵۷ حساب مسدود و ۶۱ میلیارد ریال توسط مرکز فوریت‌های سایبری و همچنین برابر شکوائیه‌های واصله به پلیس فتا استان مقدار ۳۲ میلیارد ریال توسط اداره مبارزه پلیس فتا به مالباختگان استرداد شده است و در این مدت ۲۶ هزار نفر مراجعه کننده حضوری به پلیس فتا و تعداد ۲۳۹۴۵ تماس تلفنی شهروندان و ۳۵۱۵ پیام به صورت آنلاین پاسخ داده شده است.

رئیس پلیس فتا ضمن درخواست از شورای شهر و شهرداری تبریز در خصوص هوشمندسازی و آموزش سایبری گفت: پلیس فتا آماه هر گونه همکاری در جهت ارتقاء سواد رسانه‌ای شهروندان و هوشمندسازی شهری در طراحی‌های محیطی برای پیشگیری از جرم می‌باشد.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: پلیس فتا آذربایجان شرقی در سال گذشته رتبه‌ی اول در شناسایی اراذل و اوباش را داشته است.

وی ضمن هشدار به مخلان امنیت سایبری گفت: هر گونه اقدام غیرقانونی که امنیت سایبری کاربران را تهدید کند، با واکنش پلیس فتا روبرو خواهد شد و دستبند قانون به دستان مجرمانه اخلال گران زده می‌شود.

وی در بخشی دیگری از سخنان خود به کاربران شبکه‌های اجتماعی هشدار داد که هیچوقت تصاویر و اطلاعات محرمانه و شخصی خود را در گوشی های تلفن همراه و رایانه‌های متصل به اینترنت ذخیره نکنند و هر خبر و شایعه را در فضای مجازی منتشر نکنند.

سرهنگ محمودی نسبت به کلاهبرداری اینترنتی از طریق فیشینگ و پیامک‌های جعلی هشدار داده و گفت: ارسال پیامک‌هایی با سرشماره شخصی مبنی‌بر ابلاغیه دادسرا که دارای لینک بوده قطعاً کلاهبرداری است و نباید به آن اعتماد کرد و لازم به پرداخت هیچ مبلغی نیست.

این مقام انتظامی نسبت به تولید طنزهای سخیف در فضای مجازی انتقاد کرده و گفت: متولیان امر باید نسبت به اصلاح این رویه اقدام کنند و هنرمندان متعهد نیز در این خصوص کنش‌های لازم را داشته باشند.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس آذربایجان شرقی، رئیس پلیس فتا استان در پایان به جوانان توصیه کرد: در سایت‌های شرط بندی عضو نشوند و والدین بر رفتار و عملکرد فرزندان خود در فضای مجازی نظارت داشته و تا حد ممکن سواد سایبری خود را افزایش دهند تا در دام کلاهبردان و مجرمان فضای مجازی گرفتار نشوند

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا