اعطای ۱۰۰ میلیون دلار معافیت گمرکی تولید در گمرکات آذربایجان شرقی

ناظر گمرکات آذربایجان‌شرقی گفت: سال گذشته واردات ماشین آلات خط تولید و مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی از طریق مبادی گمرکی استان مشمول ۱۰۰ میلیون دلار معافیت گمرکی شد.

به گزارش ارک خبر،لیلی اورنگی اظهار کرد: با تکیه بر ظرفیت‌های بالای تجاری، بازرگانی و صنعتی در آذربایجان شرقی سال گذشته یک میلیارد و ۶۵۴ میلیون دلار کالا از استان صادر شد که قابلیت افزایش آن نیز وجود دارد.

وی همچنین ادامه داد: بازار تبریز به عنوان بزرگترین بازار مسقف جهان و وجود ۴۰۰ اتحادیه صنفی با ۱۲۵ هزار صنف تولیدی توزیعی و خدماتی با اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۳۰۰ هزار نفر نقش عمده‌ای را در اقتصاد منطقه بازی می‌کند.

وی افزود: وجود نمایشگاه بین المللی و بزرگترین سایت نمایشگاهی کشور در تبریز از دیگر ظرفیت‌های بالای تبادلات تجاری است.

اورنگی به وجود ۲۰۰ هزار قالیباف در آذربایجان شرقی و اختصاص سهم ۳۵ درصدی از صادرات فرش کشور به استان و ثبت تبریز به عنوان پایتخت فرش دستباف در جهان اشاره کرد و گفت: تابلو فرش سردرود با صادرات سالیانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار حرف اول را در تولید و صادرات غیرنفتی استان می‌زند.

وی ادامه داد: اتاق بازرگانی تبریز به عنوان اولین اتاق تجارت در کشور همواره نقش به سزایی در مسیر جاده ابریشم داشته و اکنون با بیش از ۲۵۰۰ تاجر و بازرگان، سالانه حدود سه میلیارد دلار صادرات به بیش از ۱۰۰ کشور دنیا دارد.

اورنگی افزود: عمده بازارهای هدف صادراتی آذربایجان شرقی کشورهای عراق، ترکیه، آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، افغانستان، پاکستان، بلغارستان، چین و ایتالیا است.

وی عمده کالاهای صادراتی آذربایجان شرقی را شامل، فرش و صنایع دستی، شیرینی و شکلات، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای، فولاد و چدن، اشیا ساخته شده از مواد پلاستیکی، مواد معدنی و سنگ، انواع خشکبار، محصولات پتروشیمی، ماشین الات، وسایل مکانیکی و اجزا و قطعات (تراکتور – قطعات صنعتی و خودروئی) و چرم و کفش اعلام کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا