تکمیل ۹۸ درصدی طرح‌های مرزی کشاورزی آذربایجان شرقی

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی از تکمیل ۹۸ درصدی طرح‌های این وزارتخانه در قالب مهار آب‌های مرزی در آذربایجان شرقی خبر داد.

به گزارش ارک خبر،فریبرز عباسی در بازدید از یک مجتمع کشت و صنعت در شهرستان خداآفرین افزود: ۱۹ هزار هکتار اراضی توسعه کشاورزی در قالب طرح مهار آب‌های مرزی این استان به شبکه فرعی آبیاری مجهز شده که سهم شهرستان خداآفرین از این مقدار بیش از ۵ هزار هکتار است و سامانه جدید آبیاری آماده بهره‌برداری است.

وی با بیان اینکه این مجتمع کشت و صنعت با استفاده فن‌آوری دانش بنیان گام‌های مؤثری در کاهش مصرف آب و افزایش بهره‌وری خاک برداشته است خاطر نشان کرد: با تلاش متخصصان داخلی ۱۰۰ درصد تجهیزات آبیاری بومی سازی شده و کشور را از واردات این تجهیزات بی‌نیاز کرده است.

عباسی ادامه داد: خوشبختانه دولت سیزدهم نیز برای حمایت از طرح کاهش مصرف آب، اعتبارات بانکی کافی پیش‌بینی کرده است که در قالب تسهیلات کم‌بهره برای تجهیز مزارع در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی علت تأخیر در بهره‌برداری بخشی از اراضی توسعه‌ای این مجتمع کشت و صنعت را تکمیل نشدن کامل طرح‌های وزارت نیرو از جمله سد قیز قلعه‌سی دانست و ابراز امیدواری کرد: با تکمیل این سد، آب مورد نیاز و پایدار این کشت و صنعت تأمین و شاهد شکوفایی صنعت کشاورزی با ضریب اشتغال بسیار بالا در خداآفرین خواهیم بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا