صادرات ۱۰۷ میلیون دلاری شرکت ملی نفت ایران از طریق بورس انرژی

مردادماه امسال همسو با افزایش همکاری‌های شرکت ملی نفت ایران و بورس انرژی کشور شاهد موج عرضه‌های این شرکت در تالارهای بین‌الملل و داخلی بورس انرژی بودیم که سبب صادرات بیش از ۱۰۷.۵ میلیون دلار حامل‌های انرژی و فرآورده‌های نفتی شد.

به گزارش ارک خبر،در این بازه زمانی یکصد هزار تن نفت کوره ۳۸۰ سانتی استوکس، ۸۳ هزار و ۱۷۴ تن نفت سفید، ۴۳ هزار و ۳۲۰ تن نفت‌گاز (گازوئیل) و ۱۰ هزار تن میعانات گازی مجتمع گازی پارس جنوبی متعلق به شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین‌الملل و ۲۳ هزار و ۸۰۸ تن میعانات گازی مجتمع گازی پارس جنوبی متعلق به این شرکت در رینگ داخلی عرضه شدند.
۱۳۵ هزار تن نفتای سبک به‌شرط تحویل دریایی نیز در ۹ محموله ۱۵ هزار تنی عرضه شد که به‌نظر می‌رسد در صورت تداوم و نظم، استقبال خریداران از این عرضه‌ها تقویت خواهد شد.
از معاملات مردادماه شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی، همه نفت کوره ۳۸۰ سانتی استوکس و نفت‌گاز عرضه‌شده فروش رفت و ۲۷ هزار و ۷۲۵ تن از عرضه‌های نفت سفید نیز دادوستد شد. از سویی هزار تن از میعانات گازی عرضه‌شده در رینگ بین‌الملل و ۱۸ هزار و ۸۸۶ تن از میعانات گازی عرضه‌شده در رینگ داخلی نیز فروخته شدند.
از فروش این چهار فرآورده در رینگ‌های بین‌الملل و داخلی بورس انرژی ایران، در مجموع ۳۳ هزار و ۳۶۵ میلیارد و ۴۶ میلیون و ۵۲۴ هزار و ۹۲۵ ریال حاصل شد که بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال آن متعلق به نفت‌گاز، بیش از ۱۱ هزار میلیارد ریال متعلق به نفت کوره و بیش از ۷ هزار میلیارد ریال متعلق به نفت سفید بود. درآمد ارزی حاصل از صادرات این چهار فرآورده در سپتامبر حدود ۱۰۷ میلیون و ۵۵۵ هزار دلار برای کشور بود.
در انتظار عرضه‌های اکتبر
با توجه‌ به حجم فروش فرآورده‌های مدت اخیر شرکت ملی نفت ایران از طریق بورس انرژی که برای تحویل تا پایان ماه سپتامبر بود، پس از وقفه‌ای سه هفته‌ای شاهد آغاز مجدد عرضه‌ها برای تحویل در ماه اکتبر خواهیم بود.
براساس این گزارش، کارشناسان بر این باورند که فاصله بین عرضه‌های ماه سپتامبر و اکتبر شرکت ملی نفت می‌تواند فرصتی مناسب برای بازاریابی و مذاکره کارگزاران و فعالان این بازار باشد؛ به‌ویژه که شرکت‌های توانمند در حوزه صادرات دریایی که ممکن است در مدت اخیر به دلایل گوناگون از بازار جا مانده باشند، بنابراین می‌توانند از این فرصت برای بازگشت به میدان رقابت استفاده کنند.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا