تبدیل آذربایجان‌شرقی به قطب‌ اصلی توسعه در سطح ملی و فراملی/ آخرین وضعیت ۸ سد نیمه تمام و بلااستفاده

استاندار آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم از طریق شبکه استانی سهند، اقدامات انجام‌شده در استان از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم و سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای مدیریت ارشد استان را تشریح کرد.

به گزارش ارک خبر،عابدین خرّم صبح امروز با گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و تبریک هفته دولت، اظهار داشت: از همان روزهای نخست فعالیت از ظرفیت نخبگان، متخصصان و علمای استان در حوزه‌های مختلف برای حرکت در مسیر عدالت و پیشرفت، مردم‌داری و فسادستیزی بهره‌مند شدیم.
وی ادامه داد: باید در ابتدای کار در چند حوزه مهم برای رفع نیازهای مردم ورود پیدا می‌کردیم که از خود مردم نیز برای حل مسائل کمک گرفتیم.
خرّم با اشاره به اینکه سلامت مردم از موضوعات بسیار مهمی است که مورد توجه دولت سیزدهم است،گفت: مقابله با کرونا نیازمند همگامی و همراهی مردم بود در زمان تحویل گرفتن مدیریت استان با کمبود واکسن و نیروی انسانی آموزش دیده مواجه بودیم، اما طی ۶ ماه بیش از ۹۰ درصد جمعیت بالای ۱۲ سال تحت پوشش واکسن قرار گرفت.
استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: با اقداماتی که در سطح استان انجام گرفت توانستیم بیماری را مهار و کنترل کرده و آرامش و انبساط خاطر را در میان مردم ایجاد کنیم.

 ایجاد آرامش در بازار استان/ تامین نیازهای اساسی مردم/ پایدارسازی شبکه‌های آب و برق
وی با اشاره به اقدامات شاخص انجام شده در حوزه اقتصادی، یادآور شد: با توجه به اینکه در ابتدای روی کار آمدن دولت با آثار سوء کرونا، بالا بودن نرخ تورم همچنین کمبود کالاهای اساسی در استان مواجه بودیم، با حرکت جهادی تمام مسؤولان دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی توانستیم ۹ قلم کالای اساسی را از حالت اضطراری در استان کاملا خارج کرده و آرامش کامل از بابت تامین نیازهای اساسی مردم برقرار کنیم.
خرّم با بیان اینکه یک بازسازی و نوسازی اساسی در حوزه انرژی استان اتفاق افتاد که توانستیم کمبودها را تامین کنیم، تصریح کرد: در این رابطه نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌شرقی و نمایندگان مجلس در کنار مدیریت ارشد استان قرار داشتند که موجب شد در حوزه انرژی به وضعیت مناسب دست یابیم به‌طوریکه زمستان گذشته بدون قطعی گاز سپری شد.
استاندار آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه امسال با تابستان داغ مواجه بودیم اما خاموشی برق نداشتیم، متذکر شد: از لحاظ تامین آب نیز مشکل نداشتیم اگر چه در برخی نقاط استان به صورت مقطعی قطعی داشتیم؛ این در حالی است که در سال‌های گذشته حداقل دو روز در هفته قطعی برق صنایع داشتیم، ولی امسال این تعطیلی به نصف روز کاهش یافت و در روند تولید هیچ‌گونه مشکلی پیش نیامد.
خرّم با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین موضوعات استان بخش تولید بود، اذعان داشت: چرخ تولید استان با پیش‌بینی‌هایی که انجام شد، معطل نشد و اگر مشکلی وجود داشت هرچه سریع‌تر رفع شد.

گام بلند و اساسی استان در حوزه‌های انرژی و راه‌سازی
وی با اشاره به تهیه نقشه راه استان در حوزه.های مختلف، ابراز کرد: در حوزه آب ۸ سد نیمه تمام و بلااستفاده مانده بود که اکنون این سدها در حال عملیات اجرایی است که تا آخر سال‌جاری سه سد آبگیری ۱۰۰ درصدی می‌شود؛ دو هزار و ۶۰۰ هکتار از پایاب سدها نیز تاکنون به بهره‌برداری رسیده و تا آخر سال نیز ۱۶ هزار هکتار پایاب سدها زیر کشت مکانیزه کشاورزی می‌رود.
استاندار آذربایجان‌شرقی ادامه داد: در حوزه برق، مشکل پست.های قوی در استان وجود داشت که اکنون ۴۰۰ کیلووات پست در ورودی استان تعبیه شده و خطوط انتقال فرسوده استان بازتوانی شده و ظرفیت تولید نیروگاه برق تبریز نیز از ۳۵۰ مگاوات به ۷۵۰ مگاوات افزایش یافته و تلاش می‌کنیم آن را پایدار کنیم.
وی در خصوص وضعیت راه‌های استان نیز خاطرنشان کرد: آذربایجان‌شرقی یکی از کریدورهای اصلی و ترانزیتی کشور است که در سطح ملی و بین‌المللی تاثیرگذار است؛ در سفر استانی رئیس جمهور بیش از چهار هزار میلیارد در حوزه راه منابع پیش بینی شد.
خرّم با اشاره به اینکه در سال‌جاری ۷۲۰ کیلومتر آسفالت و بهسازی راه ها انجام شده، گفت: در حوزه راه استان در بیش از ۶۰ نقطه عملیات اجرایی در حال اجراست  که از جمله این طرح‌ها می‌توان به اصلاح و ترمیم کامل اتوبان زنجان – تبریز، عملیات  اجرایی آزادراه تبریز- بازرگان، سراب – تبریز و تبریز- اردبیل، اهر- تبریز، اهر – بیله سوار و تبریز- نوردوز اشاره کرد.

سرمایه‌گذاری پنج هزار میلیارد تومانی در بخش صنعت استان
وی با بیان اینکه آذربایجان‌شرقی یکی از استان‌های صنعتی کشور است، افزود: راه‌اندازی واحدهای راکد، ایجاد و توسعه واحدهای جدید و اجرای مگاپروژه‌هایی که بتواند زنجیره تولید را تکمیل کند در استان مورد توجه جدی قرار گرفته است.
استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: با اقداماتی که انجام شده در حوزه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی طی ۱۰ ماه گذشته پنج هزار میلیارد تومان در حوزه صنعت سرمایه‌گذاری و برای ۲۰ هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.
وی با اشاره به پیش‌بینی مگاپروژه‌ها در استان، ادامه داد: در حوزه صنعت خودرو زنجیره در حال تکمیل شدن است همچنین ۴۰ هزار میلیارد تومان در حوزه سرمایه‌گذاری صنعتی در بخش کشاورزی و صنعت توسط بخش خصوصی در حال اجرای عملیات است.
خرّم اظهار داشت: با توجه به اراده بخش خصوصی استان امیدواریم در دو سال آینده ارزش افزوده صنعت همچنین صادرات بخش صنعتی از یک و نیم میلیارد دلار به سه میلیارد دلار در سال افزایش یابد.
وی اضافه کرد: در بخش خدمات سرمایه‌گذاری پنجره واحد اقتصادی در استان تشکیل شده و در بخش تولید و اشتغال جز سه استان اول کشور هستیم.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا