دست صاحبان نفوذ باید از حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کوتاه شود

رئیس سازمان بازرسی کل کشور در جمع بازرسان امور نفت سازمان بازرسی از آنها خواست با شناسایی دقیق بسترهای فساد، دست صاحبان نفوذ را از حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کوتاه کنند.

به گزارش ارک خبر،ذبیح الله خدائیان رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه سلسله نشست‌های خود با بازرسان سازمان بازرسی درباره اجرای برنامه‌های مسئله محور، از حوزه نفت به عنوان یکی از مهم ترین و اثرگذارترین حوزه‌های این سازمان از نظر اقتصادی یاد کرد و گفت: مطابق با فرمایشات ریاست محترم قوه قضاییه، معاونان و بازرسان بر احصای مسائل و شناسایی بسترهای تولید فساد مکلف شدند که این آسیب‌ها شناسایی شده و درطی جلسات مشترک میان سازمان بازرسی، دیوان عدالت اداری و معاونت پیشگیری از وقوع جرم در دست بررسی برای ارائه به ریاست محترم دستگاه قضایی است.
وی با اشاره به شناسایی گلوگاه‌های فساد و مسائل مهم درباره موضوعات مربوط به نفت، تکلیف ریاست عدلیه به سازمان بازرسی در این زمینه را مورد اشاره قرار داد و افزود: رفتار یک بازرس باید قانونمدار و قاطع و به گونه‌ای باشد که سایه او در دستگاه مربوطه احساس شود و پیشگیری از وقوع جرم و تخلف و همچنین بازدارندگی را رقم بزند.
وی با اشاره به جایگاه مهم و تاثیرگذار سازمان بازرسی کل کشور مطابق با قانون اساسی و قوانین موضوعه، توجه بازرسان را به انجام درست وظایف نظارتی در چارچوب قوانین و مقررات معطوف ساخت و از آن‌ها خواست خود را با سلاح ایمان، تقوای الهی و تهذیب و تزکیه نفس تجهیز کنند.
عضو شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به گستردگی موضوعات مرتبط با امور نفت، به برخی از آسیب‌های این حوزه از جمله قراردادها اشاره و تصریح کرد: همه بازرسان باید به همه قوانین و مقررات حوزه نفت، گاز و پتروشیمی مسلط باشند.
وی از بازرسان امور نفت خواست با تمرکز بر آسیب شناسی مسائل و بسترهای فسادزا، از پرداختن به مسائل جزیی پرهیز کنند.
خدائیان افزود: با تعریف بازرسی‌های مهم و تشکیل پرونده‌های اساسی، همه جوانب یک موضوع را به طور کامل بررسی و ضمن توجه به نقاط قوت و ضعف مدیران، گزارش جامع، کامل، مستند و مستدلی را ارائه کنید.
وی با اشاره به ضرورت اثربخشی گزارش‌ها و در نتیجه آن برای ریشه کنی فساد شود گفت: بازرسان سازمان بازرسی باید به عنوان مهمترین دستگاه نظارتی با شناسایی دقیق بسترهای فساد، انجام آسیب شناسایی‌های لازم، ورود به موقع و پرهیز از سیاسی کاری، دست صاحبان نفوذ را از حوزه نفت، گاز و پتروشیمی کوتاه کنند و مطمئن باشند که سازمان به طور قاطع از این بازرسان حمایت خواهد کرد.
بنابراین گزارش، در ابتدای این نشست مصطفی علی اصغرپور معاون نظارت و بازرسی امور اقتصادی به ارائه گزارش‌هایی در این حوزه پرداخت و بازرسان نیز به بیان نقطه نظر خود پرداختند.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا