افزایش نرخ سود بانکی، رویداد جدیدی برای بورس نیست

مشاور وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با توجه به اینکه اکنون اوراق دولتی و گام با نرخ‌های ۲۷ تا ۲۸ درصد معامله می‌شوند، افزایش چند درصدی سود بانکی (اوراق گواهی سپرده عام)، نمی‌تواند اثر چندانی بر بازار سرمایه بگذارد.

به گزارش ارک خبر،«وحید شقاقی شهری» در رابطه با تاثیر افزایش سود بانکی بر بازار سرمایه، اظهار کرد: طی سال‌های اخیر شورای پول و اعتبار به منظور کنترل نرخ تورم در کشور، اقداماتی را نظیر افزایش نرخ سود سپرده بانکی انجام داده؛ اما نه‌تنها این اقدامات تاثیری نداشته، بلکه به عنوان یک مولفه مهم، بازار سرمایه را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه اکنون اوراق دولتی و گام با نرخ‌های ۲۷ تا ۲۸ درصد معامله می‌شوند افزایش چند درصدی سود بانکی (اوراق گواهی سپرده عام)، نمی‌تواند اثر چندانی بر بازار سرمایه بگذارد و صرفاً به سبب جو روانی، اثر کوتاه‌مدتی بر بازار سهام خواهد داشت.

این اقتصاددان تصریح کرد: در شرایط فعلی بسیاری از بانک‌ها اوراق متعددی با نرخ‌های قابل توجه منتشر می‌کنند که می‌توان گفت خود این مسئله ترمزی برای افزایش نرخ سپرده بانکی است و نمی‌تواند اجرای این مسئله تاثیر چندانی بر کنترل تورم و بازار سرمایه بگذارد.

شقاقی شهری گفت: دولت اکنون برای کنترل نرخ تورم بهتر است در عوض افزایش سود بانکی یا نرخ اوراق، از ابزارهایی برای تقویت بازار سرمایه به منظور جذب سرمایه بهره گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در پایان بیان کرد: مجلس و دولت هرچه سریع‌تر باید با تصویب و اجرای قانون مالیات عایدی بر سرمایه، مانع از سوداگری در بازارهای موازی شوند؛ زیرا تنها در این صورت است که می‌توان ضمن کنترل حجم نقدینگی، نرخ تورم را نیز کاهش داد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا