رییس کل بانک مرکزی: دلار ۴۴ هزارتومانی نرخ ارز کشور نیست، نرخ تحریفی است

محمدرضا فرزین به سیاست تثبیت ۲۸۵۰۰ اشاره کرد و گفت: هم اکنون در نیما ارز با میانگین ۲۹ هزار تومان معامله میشود؛ از فردا با ۲۸۵۰۰ عرضه انجام میشود؛ روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار در نیما عرضه شده است. وی افزود: نرخ ارز نیمایی تا یک‌سال ۲۸۵۰۰ تومان خواهد بود.

به گزارش ارک خبر،به نقل از تسنیم، رییس کل بانک مرکزی سیاست کلی این بانک را تامین نیاز‌های ارزی کشور با نرخ ۲۸۵۰۰ دانست و گفت: نرخ ۴۴ نرخ ارز کشور نیست؛ حتما در بازار ازاد دخالت می‌کنیم. این نرخی که الان در بازار هست تحریفی است که ناشی از انتظارات است.

محمدرضا فرزین در تشریح سیاست‌های جدید پولی و ارزی اظهارداشت: هنگام تعیین نرخ ارز باید به رفاه و اشتغال هم توجه شود؛ باید به نرخی توجه شود که این دوگانه به توازن برسد.

وی به سیاست تثبیت ۲۸۵۰۰ اشاره کرد و گفت: هم اکنون در نیما ارز با میانگین ۲۹ هزار تومان معامله میشود؛ از فردا با ۲۸۵۰۰ عرضه انجام میشود؛ روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون دلار در نیما عرضه شده است. وی افزود: نرخ ارز نیمایی تا یک‌سال ۲۸۵۰۰ تومان خواهد بود.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید براینکه حتما در هفته اینده عرضه ارز در نیما افزایش خواهد یافت، گفت: تلاش میکنیم کلیه نیاز‌ها را تامین کنیم؛ ولی، چون عدم هماهنگی در نقشه ارزی داریم نتوانستیم عرضه مناسب در تمام بخش‌های تجاری داشته باشیم.

فرزین با بیان اینکه نرخ ۲۸۵۰۰ می‌تواند نیاز‌های ارزی در نیما را رفع کند؛ تصریح کرد: در بازار مبادله ارزی سایر نیاز‌های ارزی را تامین میکنیم نرخ ارز در این بازار ثابت نخواهد بود. این بازار بزودی راه اندازی میشود.

وی به عوامل بنیادی اقتصاد اشاره کرد و گفت: در ۹ ماهه گذشته صادرات غیرنفتی ۳۶ میلیارد دلار بود و واردات ۴۲ میلیارد دلار؛ صادرات غیرنفتی می‌تواند بخشی از نیاز واردات را پوشش بدهد؛ از نظر بنیادی نباید نرخ ارز عدد فعلی باشد.

وی افزود: تلاش میکنیم تمام نیاز‌های اساسی در بازار مبادله‌ای تامین شود.

وی با تاکید بر خروج بانک‌ها از بنگاه داری گفت: حتما این موضوع را در بانک مرکزی دنبال می‌کنیم؛ حتما بانکداری کارگشایی را برای پرداخت تسهیلات خرد گسترش خواهیم داد.

رییس کل بانک مرکزی به موسسات و بانک‌های ناتراز اشاره و تصریح کرد: حتما این بانک‌هایی که مشکلاتی را دارند تعیین تکلیف خواهیم کرد.

فرزین درباره برخورد با بانک‌های متخلف گفت: سیاست‌های جدید پولی را که اعلام خواهیم‌کرد؛ با بانک‌هایی که این قوانین را رعایت نکنند برخورد خواهیم کرد؛ قصد دارم مجوز‌های لازم را هم در این خصوص بگیرم تا با بانک‌های متخلف برخورد کنم.

وی با بیان اینکه وظیفه بانک مرکزی حفظ ارزش پول و تورم است، افزود: برای کنترل تورم نیاز به هیات ثبات مالی داریم، کل این مجموعه باهم باید کنترل شود؛ باید این هیات تشکیل شود تا سیاست‌های کنترل تورم را دنبال کنیم.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه سیاست پولی دایمی نیست و امکان تغییر دارد، درباره نرخ سود بانکی گفت: اخیرا مجوز انتشار اوراق گواهی با سود ۲۳ درصدی صادر شد؛ از نرخ بهره هم استفاده خواهیم کرد، ولی چگونگی استفاده از این نرخ را بعدا اعلام می‌کنیم.

فرزین گفت: معتقدم در حساب شرکت‌های دولتی در بانک مرکزی باید بازنگری صورت گیرد. باید ببینیم اگر شرکت دولتی کل منابع‌ش در بانک مرکزی است و از بانک تجاری تامین مالی می‌کند به هدف سیاست‌گذار برای کنترل تورم کمک نمی‌کند.

وی با بیان اینکه سیاست‌های کنترل نقدینگی بانک مرکزی را فعلا دنبال می‌کنیم تا سال به پایان برسد، تصریح کرد: البته ماه پایانی سال تقاضای نقدینگی افزایش پیدا می‌کند و نباید کاری کنیم که انسداد پولی ایجاد شود و کسب‌وکار‌ها و تولید به مشکل بخورد.

فرزین گفت: قرض‌الحسنه در سال‌های اخیر رو به توسعه بوده است؛ مثلا در بانک ملی ۱۰۲ درصد افزایش یافت و هرچه بتوانیم آن را توسعه دهیم باعث رضایت بیشتر مردم خواهد شد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا