زنان در جامعه ایرانی به بهترین شکل ممکن ایفای نقش می‌کنند

معاون اول رئیس جمهور گفت: زنان در جامعه ایرانی هم در ابعاد خانوادگی و هم حضور در اجتماع به بهترین شکل ممکن ایفای نقش می‌کنند.

به گزارش ارک خبر،نخستین دوره بازی‌های بین المللی نوروز ویژه بانوان با شعار «ورزش، معنویت، عدالت» برای اولین بار در ایران و با حضور کشورهای حوزه نوروز روز گذشته با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور افتتاح شد.

مخبر در این مراسم که در سالن بسکتبال مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد با بیان اینکه نوروز جزو عیدهای ملی، تمدنی و منطقه‌ای در بخش بزرگی از کشورهای دنیا است، برگزاری نخستین دوره بازی‌های بین المللی نوروز ویژه بانوان را رویدادی بسیار درست و اقدامی مناسب دانست و از تمام مسئولان و جامعه ورزشی کشورهای حوزه نوروز خواست تا با برنامه‌ریزی مناسب و برگزاری سالانه، این رویداد بزرگ در تقویم ورزشی دنیا ثبت و تکرار شود.

وی تأکید کرد: برگزاری چنین رویدادی پاسخ کشورها و مدعیانی را می‌دهد که می‌خواهند جایگاه زن را به‌گونه‌ای القا کنند که زندگی خانوادگی آنان در تعارض با حضور اجتماعی، سیاسی و علمی زنان است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در طول تاریخ زنان محور اصلی ظهور و بروز دین مبین اسلام بوده‌اند، ادامه داد: تاکنون به نقش حضرت خدیجه (س) در توفیق اسلام در مکه و همچنین حضرت فاطمه (س) در مدینه کمتر پرداخته شده است.

مخبر افزود: حضور حضرت فاطمه زهرا (س) در زندگی دنیوی و اخروی در قله‌های رفیع قرار دارد و ایشان چه به‌عنوان دختر در رابطه با پیامبر اکرم(ص)، چه به‌عنوان همسر در رابطه با امیرالمومنین (ع) و چه در زمینه فرزندپروری در کنار ساحت‌های سیاسی و فعالیت‌های اجتماعی در همه این صحنه‌ها با بهترین نقش ظاهر شدند و در دوران عزلت حضرت علی(ع) پرچمدار مبارزه با فساد و انحراف در صدر اسلام بودند.

وی با بیان اینکه تفکری در دنیا حاکم است که نمی‌شود فعالیت اجتماعی، سیاسی و علمی و اقتصادی زنان در کنار اداره خانواده، فرزندآوری و تربیت فرزند همراه باشد، تصریح کرد: امروز در جمهوری اسلامی ایران شاهد نقش‌آفرینی زنانی هستیم که در همه ابعاد خانوادگی و حضور در اجتماع به بهترین شکل ممکن ایفای نقش می‌کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه ورزش از حقوق مسلم زنان است، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران همه امکانات لازم برای حضور بانوان در عرصه‌های داخلی و بین المللی ورزشی را فراهم کرده است، به‌گونه‌ای که دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در زمینه ورزش بانوان با قبل از پیروزی انقلاب اسلامی قابل مقایسه نیست.

مخبر فعالیت زنان در سیزده رشته ورزشی، حضور ۱۰۴ داور بین المللی زن، وجود بیش از ۲۲۰ هزار باشگاه ورزشی و هم‌چنین بیش از هفت هزار باشگاه ورزشی مختص زنان و ۸۰۸ کرسی ورزشی زنان در مجامع بین المللی را از جمله افتخارات ورزش زنان در بعد از پیروزی انقلاب خواند و تصریح کرد: حضور همه‌جانبه بانوان در نظام اسلامی با عزم و اعتقادی راسخ توسعه یافت و در دولت سیزدهم نیز کمک به نقش‌آفرینی زنان در همه زمینه‌ها جزو راهبردهای اساسی است.

وی با اشاره به فعالیت بانوان در مسائل اجتماعی، مدیریتی، پزشکی و علمی خاطر نشان کرد: پیشرفت علمی کشور مدیون فعالیت علمی زنان است و جمهوری اسلامی ایران نشان داد که زنان در عین حضور در صحنه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی و مدیریتی در کنار رعایت عفاف و حجاب می‌توانند با برخی تفکرات غلط در این زمینه مبارزه کرده و نشان دهند که موفقیت زنان در عرصه‌های مختلف در کنار امر حجاب و عفاف امکان‌پذیر است.

در این دوره از مسابقات ۲۰ کشور به همراه ایران در ۹ رشته ورزشی و با حضور ۲۲۵ ورزشکار ایرانی و ۳۷۸ ورزشکار خارجی از رده‌های سنی مختلف با هم به رقابت خواهند پرداخت.

کشورهای ایران، ارمنستان، افغانستان، بلاروس، قرقیزستان، عراق، کویت، پاکستان، ازبکستان، اندونزی، مالزی، تونس، روسیه، ارمنستان، امارات، قزاقستان، گرجستان، فلسطین، تایلند، نپال و در رشته‌های دومیدانی، سوارکاری، چوگان به صورت نمایشی، کاراته، کبدی، فوتسال، وزنه‌برداری، شمشیربازی و جودو از ۱۹ تا ۲۳ اسفند در این رقابت‌ها حضور دارند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا