سرمازدگی چهار هزار میلیارد تومان به کشاورزی آذربایجان‌شرقی خسارت زد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی از خسارت سرمازدگی بهاره به ۱۶ هزار و ۵۷۵ هکتار از اراضی زراعی و باغات استان خبر داد و گفت: طبق برآوردهای اولیه میزان این خسارت حدود چهار هزار میلیارد تومان است.

به گزارش ارک خبر،محمد هنربر در جلسه شورای مدیریت بحران شهرستان اهر گفت: بیشترین حجم خسارت ناشی از سرمازدگی مربوط به باغ های شهرستان اهر است.

وی با اشاره به اینکه هشدار وضعیت سطح قرمز هواشناسی به شورای مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی، شهرستان‌ها، شهرداران و دهیاران از هشتم فروردین‌ اعلام و نسبت به کاهش دمای هوا و احتمال سرمازدگی باغات اخطار صادر شد، بر لزوم پوشش بیمه اراضی کشاورزی و باغی توسط کشاورزان و باغداران تاکید کرد.

وی خاطرنشان کرد: آذربایجان‌شرقی جزو استان‌های در معرض مخاطرهای طبیعی بوده و تحت پوشش بیمه قرار دادن محصولات کشاورزی می‌تواند بخشی از خسارت‌های احتمالی را جبران کند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی با ذکر این‌که استمهال وام کشاورزان خسارت‌دیده اهری را پیگیری می‌کنیم، بیان کرد: صندوق بیمه محصولات کشاورزی برای پرداخت خسارت سرمازدگی را در اولویت دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: برای جبران بخشی از خسارت سرمازدگی اراضی کشاورزی فاقد بیمه پرداخت تسهیلات بانکی را پیگیری خواهیم کرد.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه بیشترین خسارت سرمازدگی در سطح استان مربوط به شهرستان اهر بود ولی نمی‌توان از سایر شهرستان‌های خسارت‌دیده نیز غافل شویم.

وی همچنین از دستور استاندار آذربایجان‌شرقی برای پیگیری پرداخت غرامت کشاورزان خسارت‌دیده از سرمازدگی خبر داد و گفت: استاندار شخصاً پیگیر موضوع خسارت سرمازدگی به کشاورزان و باغداران هستند.

خسارت یکهزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی سرمازدگی به باغات شهرستان اهر

ابوالفضل غنی‌زاده فرماندار اهر هم با اشاره به خسارت سنگین سرمازدگی به باغات شهرستان اهر گفت: بارش برف در ۱۱ فروردین‌ماه و به دنبال آن کاهش دمای هوا، خسارت سنگینی به باغات و بخش کشاورزی شهرستان اهر وارد کرد.

وی افزود: به دنبال بارش برف و کاهش دما در شرایطی که درختان هسته‌دار و دانه‌دار شکوفه داده بودند گروهی از کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان را مامور به ارزیابی سطح خسارت سرمازدگی کردیم و نهایتاً پس از بازدیدها و ارزیابی‌های مختلف میزان خسارت سرمازدگی باغات شهرستان یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد شد.

وی بابیان این‌که سطح باغات خسارت‌دیده شهرستان از سرمازدگی شامل ۶ هزار و ۱۹۴ هکتار می‌شود، یادآور شد: بیشترین خسارت سرمازدگی مربوط به درختان سیب بود که پنج هزار و ۶۰۰ هکتار از باغات سیب شهرستان اهر را دچار خسارت ۹۰ درصدی کرد و علاوه بر درختان سیب، باغات گردو، زردآلو، هلو، شلیل، بادام، گلابی، آلو و گوجه سبز نیز دچار خسارت ۱۰۰ درصدی شدند.

غنی‌زاده اعلام کرد: بر اساس گزارش کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان با خسارت سرمازدگی به باغات علاوه بر زیان اقتصادی و معیشتی به کشاورزان با این حجم از خسارت کاهش ۱۲۹ هزار و ۳۸۹ تُنی در تولید محصولات کشاورزی شهرستان اهر پیش‌بینی می‌شود.

آذربایجان شرقی دارای یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی است .

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا