رشد 43.5 درصدی اعطای تسهیلات بانکی در 9 ماهه امسال

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از شنبه تارنمای بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سهم تسهیلات پرداختی به همه بخش‌های اقتصادی در قالب سرمایه در گردش در 9 ماهه امسال 2 بیلیارد و 450 هزار و 600 میلیارد ریال معادل 64.1 درصد کل تسهیلات پرداختی بود که نسبت به دوره مشابه پارسال 773 هزار و 700 میلیارد ریال (46.1 درصد) افزایش یافت.
در 9 ماهه امسال سهم تسهیلات پرداختی برای تامین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن 906 هزار و 400 میلیارد ریال بود که حاکی از تخصیص 37 درصد منابع تخصیص یافته به سرمایه در گردش همه بخش‌های اقتصادی به میزان 2 بیلیارد و 450 هزار و 600 میلیارد ریال است.
از یک بیلیارد و 107 هزار و 600 میلیارد ریال تسهیلات پرداختی به بخش صنعت و معدن، 81.8 درصد آن به میزان 906 هزار و 400 میلیارد ریال برای تامین سرمایه در گردش پرداخت شد که بیانگر توجه و اولویت‌دهی به تامین منابع برای این بخش توسط بانک‌ها در سال 1395 است.
از سوی دیگر، 238 هزار و 202 فقره تسهیلات با میانگین پرداختی هر فقره چهار میلیارد و 650 میلیون ریال به بخش صنعت و معدن پرداخت شد که بیشتر از میانگین پرداختی سایر بخش‌ها بود.
در بخش خدمات نیز سه میلیون و 117 هزار و 802 فقره تسهیلات با میانگین پرداخت هر فقره 489 میلیون ریال پرداخت شد.
در گزارش بانک مرکزی آمده است باید در این میان، ملاحظات مربوط به کنترل تورم را نیز در نظر گرفت و همواره مراقب قدرت گرفتن پتانسیل تورمی ناشی از فشار تقاضای کل در اقتصاد بود.
بر این اساس ضروری است به افزایش توان مالی بانک‌ها از طریق افزایش سرمایه و بهبود کفایت سرمایه بانک‌ها، کاهش تسهیلات غیرجاری و بازگرداندن آنها به مسیر صحیح اعتباردهی بانک‌ها، افزایش بهره‌وری بانک‌ها در تامین سرمایه در گردش تولیدی، پرهیز از اعمال فشارهای مضاعف بر دارایی بانک‌ها و ترغیب بنگاه‌های تولیدی به سوی بازار سرمایه به عنوان یک ابزار مهم در تامین مالی طرح‌های اقتصادی (ایجادی) توجه ویژه‌ای کرد.
به گزارش ایرنا، رسالت اصلی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر آن است که با اجرای سیاست های پولی و اعتباری شرایط مساعد را برای پیشرفت اقتصادی کشور فراهم سازد و در اجرای برنامه‌های مختلف مانند برنامه‌های تثبیت و توسعه اقتصادی پشتیبان دولت باشد.
اقتصام ** 1986**1961** تنظیم کننده: هما همت خواه ** انتشاردهنده: مریم مسعود

آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان در کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام:
@IRNAeco
https://telegram.me/irnaeco

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا