صنایع تبدیلی، حلقه گمشده تولید در شهرستان سلسله

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از خبرنگار ایرنا شهرستان سلسله یکی از شهرستان های استان لرستان است که به واسطه آب و هوای بی نظیر و فوق العاده و خاک حاصلخیز دارای توانمندی های فراوانی در عرصه تولید محصولات مختلف است.
شغل اغلب مردم شهرستان سلسله کشاورزی و دامپروری است و این شهرستان توانمندی بالایی در کاشت و تولید غلات، حبوبات، محصولات باغی، تولید گردوی منحصر به فرد، عسل، شیلات، زعفران، پرورش طیور و دام است اما به رغم وجود این توانمندی ها متاسفانه نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی یکی از مهمترین معضلات پیش روی تولید کنندگان این شهرستان به شمار می رود.
معضلی که منجر به مهاجرت افراد جویای کار و روانه شدن اغلب محصولات تولیدی شهرستان سلسله با برندهای دیگر شهرستان ها به بازار شده است.
اغلب این محصولات به دلیل نبود صنایع تبدیلی تنها در بازارهای داخل استان لرستان و شهرستان به فروش می روند و گاهی اوقات کشاورزان به دلیل نرخ پایین محصولات و هزینه های برداشت، حاضر به برداشت محصولات خود نیستند و این نعمت های الهی از بین می روند.

** صنایع تبدیلی متناسب با مزیت های بخش کشاورزی سلسله ایجاد شوند
معاون توسعه، اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در سفر اخیر خود به شهرستان سلسله با بیان اینکه نیروهای کار آزموده و تحصیلکرده به دلیل شکل نگرفتن بخش صنعت به مرکز استان و سایر شهرهای بزرگ مهاجرت می کنند، اظهار کرد: برای برون رفت از این معضل باید تم اصلی کار را مرتبط با مزیت های منطقه تعریف کنیم.
عیسی منصوری این معضل را تنها مختص لرستان نداست و عنوان کرد: ایجاد صنعت بزرگ در کوتاه مدت با هدف ایجاد اشتغال به طور قطع کافی نیست بلکه در گام نخست باید اشتغال مکمل در منطقه ایجاد کرد.
وی بخش کشاورزی شهرستان سلسله را شغل موجود و مزیت منطقه بر شمرد و تصریح کرد: باید صنایع تبدیلی و تکمیلی متناسب با مزیت های بخش کشاورزی شهرستان را برای ایجاد اشتغال در این منطقه فراهم کنیم.
منصوری با تاکید بر اینکه بر اساس برنامه های پیشنهاد داده شده اعتبار و بودجه به طرح ها داده می شود، افزود: با حداکثر ظرفیت و توان به دنبال اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در شهرستان سلسله به صورت ویژه هستیم.

** سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی سبب افزایش تولید ملی می شود
فرماندار سلسله با اشاره به ظرفیت بالای این شهرستان در حوزه کشاورزی گفت: وجود آب های سطحی و زیر زمینی مناسب، آب و هوای معتدل و زمین های حاصلخیز و غنی، شهرستان سلسله را به یکی از مناطق با ظرفیت بالا در حوزه کشاورزی تبدیل کرده است.
قدرت الله فلاح نژاد با تاکید بر اینکه سرمایه گذاری در حوزه کشاورزی شهرستان سلسله سبب رونق اقتصادی و افزایش تولید ملی می شود، افزود: صنایع تبدیلی یکی از سودمندترین ارتباطات بین 2 بخش صنعت و کشاورزی است.
وی تصریح کرد: به رغم اینکه ظرفیت های بالایی در بخش کشاورزی شهرستان سلسله وجود دارد اما متاسفانه این شهرستان در بخش فرآوری، نگهداری و صنایع تکمیلی محروم است به گونه ای که فرآوری حداقل محصولات تولیدی شهرستان نیز با مشکلات جدی روبرو است که این امر می طلبد زمینه مناسب توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در شهرستان شکل بگیرد.
وی با تاکید بر اینکه متاسفانه بخش صنعت و معدن شهرستان سلسله وضعیت مناسبی ندارد، اظهار داشت: تعداد واحدهای صنعتی موجود در شهرستان تنها یک درصد بخش صنعت استان لرستان را شامل می شود که این امر در کنار نبود صنایع تبدیلی و تکمیلی و اشباع بخش کشاورزی به مهاجرت گسترده مردم به خارج از شهرستان منجر شده است.
فلاح نژاد با اشاره به احداث صنایع تبدیلی مرتبط با کشاورزی در شهرستان سلسله به عنوان محور اقتصاد مقاومتی افزود: یکی از ظرفیت های شهرستان سلسله در زمینه تولید گردو است که سطح زیر کشت آن در شهرستان 2 هزار و 200 هکتار می باشد و سالانه بیش از سه هزار و 750 تن گردوی با کیفیت و مرغوب در شهرستان برداشت می شود.
وی گفت: شهرستان سلسله با تولید 145 تن عسل و 6 هزار و 250 تن سیب در سال نیز مزیت هایی دارد و در سایر بخش ها نیز دارای ظرفیت های فوق العاده ای است که باید به آنها توجه ویژه ای داشت.
فرماندار سلسله با تاکید بر لزوم ارائه تسهیلات به کشاورزان افزود: در سال اقتصاد مقاومتی باید در راستای تقویت اقتصاد داخلی به ویژه حوزه کشاورزی اقدام کنیم که برای این کار حمایت از سرمایه‏ گذاری در بخش های مختلف شهرستان ضروری است.
وی تاکید کرد: خوشبختانه ظرفیت احداث صنایع کوچک در شهرستان سلسله وجود دارد و با توجه به تاثیر این صنایع در کاهش آمار بیکاری و افزایش تولید باید توجه ویژه ای به آنها شود.
فلاح نژاد با اشاره به فرصت پایلوت اقتصاد مقاومتی استان و محدودیت 60 درصد پیشرفت فیزیکی برای طرح های نیمه تمام گفت: این محدودیت باعث شده که طرح های شهرستان سلسله در عمل نتوانند از این فرصت بهره لازم را ببرند.
وی افزود: شهرک صنعتی سلسله یکی از پهنه های صنعتی آماده و دارای زیرساخت های لازم در شهرستان است که می تواند با حضور بخش خصوصی و توجه ویژه مسئولان بسیار موثر عمل کند و علاوه بر افزایش سطح تولید در شهرستان زمینه اشتغال جوانان جویای کار سلسله را فراهم کند.

** وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی منجر به رونق و افزایش تولید می شود
رئیس جهاد کشاورزی سلسله نیز کل تولیدات بخش کشاورزی این شهرستان در سال زراعی جاری در بخش های مختلف را 213 هزار تن اعلام کرد و گفت: از این میزان، 160 هزار تن تولیدات بخش زراعی، 13 هزار تن تولیدات بخش باغی و 37 هزار تن نیز تولیدات دامی شهرستان بوده است.
هادی سپهوند با بیان اینکه شهرستان سلسله دارای قابلیت های فراوانی در بیشتر بخش های مرتبط با کشاورزی است، افزود: کشاورزی، دامپروری، پرورش طیور، شیلات، باغداری و تولید گردو، کشت زعفران و تولید عسل از جمله بخش هایی هستند که در شهرستان سلسله حرف های خوبی برای گفتن دارند و در صورت توجه می توانند این شهرستان را به قطب تولید در استان تبدیل کنند.
وی اظهار کرد: متاسفانه بعضی از محصولات تولیدی شهرستان سلسله به دلیل نبود صنایع تبدیلی، تکمیلی و فرآوری با برندهای دیگر در بازارهای شهرستان و استان به فروش می رسند.
رئیس جهاد کشاورزی سلسله افزود: به طور قطع ایجاد صنایع تبدیلی و تکمیلی مرتبط با بخش کشاورزی در شهرستان سلسله منجر به رونق و افزایش تولید بخش کشاورزی و افزایش اشتغال در شهرستان می شود.
وی گفت: وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی می تواند ارزش افزوده بخش کشاورزی را بالا ببرد و به رونق اقتصادی شهرستان سلسله کمک کند.
7265/3022
خبرنگار: زهرا جمشیدی نسب ** انتشاردهنده: احسان کردی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا