قانون شهرداري ها جوابگوي نيازهاي فعلي نيست/ قانون شهرداري نيازمند اصلاح است

پایگاه خبری ارک خبر-اصفهان:

شهردار اصفهان:

قانون شهرداري ها جوابگوي نيازهاي فعلي نيست/ قانون شهرداري  نيازمند اصلاح است

شهردار اصفهان گفت: لازم است قانون شهرداري اصلاح شود تا منشا اثر شود، چرا اين قانون جوابگوي شهرداري ها نيست.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه اي شهرداري اصفهان، قدرت الله نوروزي در گردهمايي شهرداران استان اصفهان که با حضور معاون عمران و توسعه شهری و روستایی وزارت کشور که در تالار شهروند برگزار شد افزود: متاسفانه در كلان شهر اصفهان طي ساليان گذشته هيچ پروژه اي بزرگي به بهره برداري نرسيده اين در حالي است كه پروژه مترو مربوط به 17 سال پيش است و حتي طرح احياي ميدان امام علي (ع)  14 سال از زمان اجراي آن مي گذرد.

وي با اشاره به اين كه شهرداري تعدادي زيادي نيروي مازاد دارد اذعان داشت: در نظام حقوق اداري ايران 5 نوع استخدام وجود دارد اين در حالي است كه در شهرداري 13 مدل نيرو وجود دارد.

شهردار اصفهان با انتقاد از پيگيري نشدن تعيين تكليف حقوق شهرداران و بازنشستگان در كميسيون اجتماعي مجلس اذعان داشت: متاسفانه اين مهم در مجلس رها شده و حتي قرار بوده براي نيروهاي مجوز دار آزموني در ارديبهشت ماه سال جاري برگزار شود اما متاسفانه اين آزمون برگزار نشد و هنوز اين نيروها در بلاتكليفي به سر مي برند.

وي با اشاره به ابلاغ چارت جديد شهرداري ها اظهارداشت: در اين چارت برخي از سازمان ها همانند نوسازي و بهسازي و سازمان عمران در هم ادغام شوند اين در حالي است كه اين دو سازمان از دو جنس متفاوت هستند وهيچ سنخيتي با هم ندارند و حساب شده نيست.

در صورت عدم بازنگري در چارت جديد شهرداري ها اين چارت متروکه خواهد ماند

نوروزي تاكيد كرد: لازم است  اين چارت با هماهنگي شهرداري ها بازنگري و بررسي شود در غير اين صورت اين چارت متروكه خواهد ماند لذا بايد واقع بينانه اين چارت طراحي و اجرايي شود.

نوروزي به مطالبات شهرداري استان اصفهان از دولت اشاره و تصريح كرد: 471 ميليارد تومان غير از آلايندگي ها بايد دولت به شهرداري ها استان پرداخت كنند كه بيش از 60 درصد اين مبلغ مربوط به شهرداري اصفهان است و مابقي مربوط به 37 شهر ديگر استان است.

تشکيل اتحاديه شهرداري ها نيازمند يک عزم ملي و همت است

وي اتحاديه شهرداري ها را بسيار كارامد تر از سازمان شهرداري ها دانست و بيان كرد: لازم است يک عزم ملي و همت براي تشكيل اتحاديه شهرداري ها ايجاد شود.

وي اضافه كرد:119 ماده در قانون شهرداري ها وضع شده كه 64 ماده آن متروكه  شده و كاربردي ندارد اين در حالي است كه300 وظيفه بر عهده شهرداري است.

قانون شهرداري ها جوابگوي وضعيت فعلي شهرداري نيست

شهردار اصفهان با بيان اين مطلب كه  63 سال از تدوين قانون شهرداري ها  مي گذرد تصريح كرد: لازم است قانون شهرداري  اصلاح شود  تا منشا اثر شود چرا كه اين قانون زماني وضع شده كه  25 درصد مردم شهر نشين بودند اما در حال حاضر بيش از 85 درصد شهر نشين هستند.لذا اين قانون جوابگوي شهرداري ها نيست.

وي با بيان اين كه دولت عوارض ارزش افزوده را به عنوان مهمترين منبع درآمد پايدار شهرداري ها  را به حساب خزانه سازمان شهرداري ها واريز مي كند عنوان كرد: لازم است توزيع و مدل اين عوارض مشخص شود و رقم و ميزان شهرداري ها از اين عوارض تعيين شود تا  شعار شفاف سازي تحقق يابد.

دکمه بازگشت به بالا