نمایش ”موسیو ابراهیم” به کارگردانی کوشک جلالی در تبریز به روی صحنه می‌رود

نمایش ”موسیو ابراهیم” به کارگردانی کوشک جلالی از روز ۱۰دی در تئاتر شمس خانه هنر تبریز به روی صحنه می‌رود.

 علیرضا کوشک جلالی، نویسنده، طراح و کارگردان این نمایش در نشست خبری، با بیان این‌که نمایش مسیو ابراهیم براساس رمان ”موسیو ابراهیم و گل‌های قرآنی” اثر اریک امانوئل اشمیت نوشته شده است، اظهار کرد: امانوئل به دنبال کشف نقاط مشترک بین انسان‌ها و مذاهب بود چنانچه این نمایش نیز به طور دقیق به جنگ بین انسان‌ها، مذاهب و دیگر موارد می‌پردازد.  

وی افزود: این نمایش می‌گوید که اگر با زبان جان‌ها و انسان‌ها صحبت کنیم به راحتی دشمنان را کنار می‌گذاریم زیرا جنگ ساخته ذهن انسان‌های بیمار است و عشق فقط با قلب انسان‌ها سروکار دارد.   

وی با بیان این‌که رمان مسیو ابراهیم و گل‌های قرآنی برگرفته از ادبیات شرق و الهام گرفته از مولانا است، ادامه داد: مولانای جدیدی در این نمایش به تصویر کشیده است.  

به گزارش ایسنا، کوشک جلالی گفت: در شیوه نگارش، اجرا و هدایت بازیگران به شکل تئاتر سنتی عمل کرده و از شیوه‌هایی هم‌چون تعزیه خوانی و پرده خوانی استفاده کردم. 

وی با اشاره به پتانسیل بالای تئاتر آذربایجان و تبریز، گفت: اما هنوز فاصله‌ی بسیاری بین مردم عادی و تئاتر وجود دارد. 

به گفته‌ی وی، تئاتری هم‌چون رومئو و ژولیت که با تمامی سطوح جامعه ارتباط برقرار کرده و مفرح، لذت بخش و در عین پیچیدگی‌ قابل فهم باشد را تئاتر مردمی گویند. 

این کارگردان با تاکید بر این‌که بیشتر جوایز تئاتری به نمایش‌های گنگ تعلق می‌گیرد، اظهار کرد: این نمایش‌ها پست مدرن و فرای روشن فکری بوده و برای بیشتر مردم قابل فهم نیستند. 

وی با بیان این‌که کارگردانان تئاتر در حال دوری از تئاتر مردمی هستند، متذکر شد: اتاق فکری در ایران وجود دارد که به دنبال دور کردن آحاد مردم از فرهنگ است.   

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا