رونمایی از اتوبوس کاملا برقی بومی تا پایان سال/ساخت ۷۰ درصدی قطعات در داخل کشور

مدیر طرح‌های کلان ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از رونمایی نمونه اولیه اتوبوس برقی تا پایان سال خبر داد و گفت: این طرح در دانشگاه تهران اجرایی شده است و از آنجایی که نهادهای مختلفی از جمله یکی از شرکت‌های خودروساز بزرگ مشارکت دارد، برنامه‌ریزی ما بر تولید انبوه این خودرو است.

سید شهریار زینی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته در راستای حمل‌ونقل هوشمند، پروژه‌های هوشمندی را طراحی کرده که با استفاده از ظرفیت توانمندی‌ شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی کشور، این پروژه‌ها را اجرایی کرده است.

وی توسعه و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان و شبکه‌سازی میان نهادهای دولتی مرتبط در زمینه ایجاد محیط زیست سالم و هوای پاک و کاهش مصرف سوخت و آلاینده‌های هوا را از اهداف اجرای این پروژه‌ها نام برد و یادآور شد: بر این اساس در پروژه‌های تعریف‌شده به بومی‌سازی فناوری‌ها توجه ویژه‌ای شده است؛ چرا که یکی از چالش‌های کشور این است که با افزایش تحریم‌ها، دسترسی به سامانه‌ها و ماژول‌های “های‌تک” بسیار سخت می‌شود.

زینی، با اشاره به اقدامات این ستاد در حوزه حمل‌ونقل هوشمند، با تاکید بر اینکه این بخش دارای ارکان متعددی است، خاطر نشان کرد: یکی از ابعاد شهر هوشمند، حمل‌ونقل هوشمند و پیشرفته است و این امر محقق نخواهد شد، مگر آنکه همه دستگاه‌های دولتی ذی‌ربط در کنار توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری داشته باشند.

وی از اجرای پروژه اتوبوس برقی شهری خبر داد و یادآور شد: این پروژه با همکاری دانشگاه تهران و با همراهی شهرداری تهران و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تعریف شده است. در این طرح به دنبال طراحی اتوبوس تمام برقی با قوای محرکه کاملا بومی و ایرانی هستیم.

مدیر طرح‌های کلان ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته، تاکید کرد: در کمتر از ۳ ماه آینده نمونه اولیه این اتوبوس رونمایی خواهد شد و در تلاش هستیم که با جذب حمایت‌های بیشتر به این پروژه شتاب بیشتری دهیم.

وی در خصوص تلاش کشور برای تولید اتوبوس‌های هیبریدی، توضیح داد: این پروژه‌ در سال ۱۳۸۸ تعریف و اجرایی شد و به نتایجی هم رسید، اما به علت عدم حمایت‌های کافی این طرح رها شد؛ ولی طرح فعلی ساخت اتوبوس تمام برقی است و در آن سعی شده که دو عامل در نظر گرفته شود که یکی از آنها طراحی و ساخت قوای محرکه کاملا بومی است، به گونه‌ای که بیش از ۷۰ درصد از این بخش بومی‌سازی شود تا نیازهای ما به خارج از کشور به حداقل برسد تا در صورت شدت یافتن تحریم‌ها این پروژه متوقف نشود.

زینی، محور دوم اجرای این طرح را مشارکت جمعی دستگاه‌ها و نهادها دانست و یادآور شد: در طرح اتوبوس هیبریدی یک دستگاه خاص مجری آن بود، ولی طرح اتوبوس برقی در سطح ملی تعریف شده است و اکثر نهادها درگیر این طرح هستند.

مدیر کل طرح‌های کلان ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته خاطرنشان کرد: در این پروژه یکی از شرکت‌های خودروسازی بزرگ کشور مشارکت دارد و برنامه‌ریزی ما بر تولید انبوه اتوبوس برقی است.

زینی، تعداد طرح‌های تایید شده در این ستاد را تا کنون پنج پروژه ذکر کرد و گفت: اساس تعریف پروژه در معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری تقاضا محور بودن و آنالیز و امکان‌سنجی‌های دقیق اقتصادی و بازار است؛ از این رو سعی می‌شود در اجرای طرح‌ها سایر نهادها و دستگاه‌ها نیز مشارکت داشته باشند.

وی طراحی و ساخت “خودروهای برقی” و “موتورسیکلت هیبریدی” را از جمله طرح‌های مورد تایید این ستاد نام برد و اظهار کرد: برقی‌سازی خودروها و استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه حمل‌ونقل می‌تواند به کاهش آلایندگی محیط زیست و مصرف سوخت کمک کند؛ از این رو خودروهای برقی، فناوری آینده است و بسیاری از کشورها حتی کشورهایی که مشکل آلودگی هوا ندارند، به سمت استفاده از خودروهای برقی حرکت کرده‌اند و ما نیز ناگزیر هستیم که به این سمت برویم.

زینی خاطرنشان کرد: تا سال ۲۰۲۵ استانداردهای سختگیرانه وضع شود و بر اساس آن خودروهای احتراقی تولید نخواهد شد و پایه تولید خودرو بر اساس خودروهای هیبریدی (احترافی-الکتریکی) است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته  از سال ۲۰۳۰ خودروهای احتراقی دیگر تولید نخواهد شد و این امر نشان می‌دهد که فناوری قالب آینده، خودروهای برقی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا