برف در راه آذربایجان‌شرقی

معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: بارش برف از امروز تمام نواحی این استان را فرامی‌گیرد.

محمد اشجعی، روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: طبق نقشه های پیش یابی هواشناسی، این سامانه بارشی از اواخر امروز تا اوایل سه شنبه در استان فعال خواهد بود.

وی اظهار داشت: این سامانه علاوه بر بارش برف موجب بروز پدیده مه، کولاک برف در گردنه ها و مناطق مرتفع و کوهستانی استان و تداوم سردی هوا در استان می شود.

معاون توسعه و پیش‌بینی مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: فعالیت این سامانه همچنین موجب یخبندان، لغزندگی، مه گرفتگی و کاهش دید، اختلال تردد در جاده های مواصلاتی و گردنه های کوهستانی استان می شود.

اشجعی، به مردم توصیه کرد از سفرهای غیرضروری اجتناب کرده، نکات ایمنی را رعایت و خودروهای خود را به تجهیزات زمستانی مانند زنجیر چرخ مجهز کنند و کشاورزان نیز به توصیه های کارشناسان جهادکشاورزی توجه کنند.

وی یادآوری کرد: در زمان کنونی ( ۹ و ۳۰ دقیقه) ملکان با ۱۳ و کلیبر با ۳ درجه زیر صفر به ترتیب سردترین و خنک ترین شهرهای استان بوده و دمای تبریز ۶ درجه زیر صفر است. 

 آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا