۳۴۸ پروژه مرمتی در آذربایجان شرقی اجرا شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی گفت: طی یک سال اخیر تعداد ۳۴۸ پروژه مرمتی احیای آثار و ابنیه‌های تاریخی در این استان اجرا شد.

مرتصی آبدار روز یکشنبه در جمع خبرنگاران، افزود: بر همین اساس جذب مشارکت بخش خصوصی در احیا و مرمت بناها و جداره‌های تاریخی با همکاری مالکین، دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و شهرداری‌های استان نسبت به سال گذشته ۱۴۰ درصد افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: طی سال های اخیر با توجه به محدودیت های اعتباری، اقدامات مفیدی به‌ منظور جلب مشارکت عمومی در راستای مرمت و احیای ابنیه تاریخی انجام گرفته است که مرمت تعدادی از با مشارکت مالی مالکان روند سریع‌تری داشته است.

آبدار  ادامه داد: از این تعداد پروژه مرمتی، ۳۰۰ مورد مربوط به جذب مشارکت اصناف بازار تاریخی تبریز در زمینه مرمت املاک خود در این مجموعه است.

وی گفت: تعداد  ۱۸ خانه و بنای تاریخی با مشارکت مالکان آن‌ها نیز در سطح استان در حال مرمت و بازسازی است.

آبدار گفت: در روستای تاریخی کندوان در این زمینه اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است، به‌ طوری که در این روستا شاهد ۳۰ مورد مرمت با مشارکت با بخش خصوصی بوده‌ایم.

آذربایجان شرقی با داشتن افزون بر یک هزار و ۸۰۰ اثر و ابنیه تاریخی و گردشگری جزو ۵ استان اول ایران در این حوزه به شمار می ورد. 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا