نظام تولید و توزیع کالا نیازمند اصلاح است

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: با توجه به معیوب بودن سازو کارهای تولید و توزیع کالا، این نظام نیازمند اصلاح است.

علی جهانگیری روز یکشنبه در جلسه کمیسیون تنظیم بازار استان، یادآوری کرد: اگر سازوکارهای معیوب در تولید و توزیع کالاها اصلاح نشود دوباره شاهد تخلفات خواهیم بود، بنابراین اولویت کمیسیون تنظیم بازار باید اصلاح این سازوکارها باشد.

وی افزود: تنظیم و کنترل بازار به معنی جلوگیری از تخلفات است و برای این منظور سازوکارهای تولید و توزیع کالاهای اساسی باید شناسایی و نقاط ضعف آنها اصلاح شود.

جهانگیری با اشاره به ایجاد ثبات نسبی در بازار کالاهای اساسی و حتی کاهش قیمت برخی اقلام در اثر نظارت‌های صورت گرفته، اظهار داشت: وظیفه کمیسیون تنظیم بازار استان قیمت‌گذاری و کنترل قیمت‌ها نیست، بلکه برخورد با عوامل برهم‌ زننده نظم بازار و ایجاد ناامنی روانی است.

وی با بیان اینکه نظارت بر بازار و برخورد با تخلفات در جای خود لازم است، اما این نظارت‌ها باید سیستمی بوده و منجر به اصلاح سازوکارها شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تنظیم بازار باید با این رویکرد انجام شود، هرچند این کار باید در زمان آرامش انجام می‌ شد.

جهانگیری درباره گزارش‌های نظارتی دستگاه‌های اجرایی استان، گفت: این گزارش‌ها باید با تحلیل و بررسی وضعیت بازار همراه بوده و ابعاد مختلف مسأله در نظر گرفته شود، در غیر این صورت نتیجه مطلوب نخواهیم گرفت.

به گزارش ایرنا، در این جلسه گزارش رصد و پایش قیمت ۱۲۴ قلم کالا، روند تولید و توزیع برخی اقلام اساسی نظیر شکر، برنج، حبوبات، گوشت و مواد پروتئینی، میوه و تره‌بار و تأمین نهاده‌های دامی و همچنین روند بازرسی و نظارت بر واحدهای صنفی و تولیدی و رسیدگی به شکایات در گروه‌های کالایی و خدماتی مورد بررسی قرار گرفت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا