پیشنهاد شهردار اصفهان مورد استقبال مجمع شهرداران کلانشهرها و مردم بلوچستان قرار گرفت/” هم پیوندی” اصفهان با شهر ” بنت”

پیشنهاد شهردار اصفهان مورد استقبال مجمع شهرداران کلانشهرها و مردم بلوچستان قرار گرفت/” هم پیوندی” اصفهان با شهر ” بنت” 

طرح “هم پیوندی” کلانشهرها با شهرهای استان سیستان و بلوچستان به پیشنهاد شهرداری اصفهان، در سی و هشتمین نشست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی کلانشهرها به تصویب رسید. 

به گزارش ارک خبر، پس از آنکه دکتر نوروزی، شهردار اصفهان شخصا به شهرهای درگیر سیل استان سیستان و بلوچستان، سفر کرد، در نامه ای خطاب به رییس مجمع شهرداران کلان شهرهای ایران نوشت: با توجه به مشاهدات عینی در سفر به مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان، پیشنهاد می شود مجمع کلانشهرها با تشکیل کارگروهی ویژه برای انجام فعالیت‌های لازم در این منطقه در سه سطح کوتاه، میان مدت و بلند مدت وارد عمل شود. چراکه اعتقاد داریم اگر مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران در اجرای طرح «هم پیوندی» با شهرهای بلوچستان هم ساز و هماهنگ شوند، می‌توان ۱۸ نقطه تعریف شده را با ظرفیت‌های موجود به سطحی از تاب‌آوری رساند تا ضمن کاهش آسیب‌های ناشی از محرومیت‌های متعدد در این استان، بتوانیم پایگاه‌های میان فرهنگی را شکل داده که این امر خود باعث و بانی محرک توسعه در دیگر نقاط محروم این منطقه خواهد بود و اثرات آن تنها به زمان سیل محدود نخواهد شد.

حال، کمال مرادی، دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران از اجرای طرح “هم پیوندی” کلانشهرها با شهرهای استان سیستان و بلوچستان بر اساس پیشنهاد شهردار اصفهان در آینده نزدیک خبر داده است.

کمال مرادی اعلام کرد: طرح “هم پیوندی” کلانشهرها با شهرهای استان سیستان و بلوچستان به پیشنهاد شهرداری اصفهان، در سی و هشتمین نشست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی کلانشهرها به تصویب رسید و پس از موافقت شهرداران، این طرح به منظور محرومیت‌زدایی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان به ویژه در مناطق آسیب‌دیده از سیل اخیر در موضوعات فرهنگی، اجتماعی، عمرانی، شهری و… اجرایی می‌شود.

دبیر کل مجمع شهرداران کلانشهرهای افزود: انجام اقداماتی همچون ایجاد فرهنگ‌سراها، مراکز تفریحی و مراکز کارآفرینی، بازسازی خسارات تحمیلی به امکانات زیرساختی از جمله معابر و خطوط مواصلاتی و اقدامات اصلاحی برای ایجاد پل‌ها و… و همکاری در بخش‌های دیگری مانند برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی از جمله اقدامات مورد نظر در طرح هم پیوندی است. 

هم پیوندی اصفهان با ” بنت”  

در این زمینه رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران و معاون فرهنگی شهردار اصفهان گفت: اصفهان شهر «بنت» را برای هم پیوندی با خود انتخاب کرده تا این شهر را به سطحی از تاب آوری و پایداری برساند تا به صورت شبکه‌ای، زیستگاه‌های انسانی و کانون های جمعیتی اطراف آن را نیز بهره مند کند.

محمد عیدی، اعلام کرد: به دلیل اثراتی که سیل بر مردم بلوچستان وارد کرده بود و پس از بازدیدی که به اتفاق شهردار اصفهان از این مناطق داشتیم، طرح «هم‌پیوندی» را پیشنهاد دادیم. از آنجا که هموطنان سیل‌زده این استان با با وجود ظرفیت‌های بسیار زیاد طبیعی و فرهنگی و گردشگری، در منطقه‌ای محروم زندگی می‌کنند، این طرح بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: واژه «هم‌پیوندی» الهام گرفته از این مفهوم شعر سعدی است که همه ما عضو یک پیکر هستیم. چراکه فرزندان بلوچستان فرزندان وطن هستند و این شهر به لحاظ داشتن صنایع دستی و فرهنگ بسیار غنی، استعداد آن را دارد که گردشگری طبیعی و فرهنگی قدرتمندی داشته باشد.  

وی تصریح کرد: طرح «هم‌پیوندی» در کلامی ساده بیانگر آن است که شهر اصفهان در مسیر توسعه پایدار دست دیگران را بگیرد و آنها را در این مسیر به لحاظ اجتماعی، فضاهای کالبدی و تاب‌آور شدن، همگام کند.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران تصریح کرد: باعث افتخار است که طرح «هم‎پیوندی» نه تنها در مجمع کلانشهرها بلکه مورد استقبال مردم بلوچستان نیز قرارگرفته است.

نامه مقامات شهری و سر طایفه های شهر “بنت” به شهردار اصفهان   

وی با بیان اینکه روز گذشته نامه‌ای از طرف شهردار، رئیس شورای شهر، امام‌جمعه شیعه و سنتی، چهار طایفه بزرگ و مردم شهر «بنت» برای شهردار اصفهان ارسال و از اینکه این شهر به عنوان هم پیوند اصفهان انتخاب شده، ابراز خرسندی کردند و به طور رسمی از شهردار اصفهان برای سفر به شهر بنت دعوت به عمل آوردند. در این زمینه اصفهان آمادگی دارد همراه با تشکل‌های مردم نهاد فعال در حوزه‌های اجتماعی، خدماتی همچنین ساختارهای رسمی فعال در شهرداری اصفهان به کمک مردم شهر بنت شتافته و الگویی از توسعه پایدار را مبتنی بر اقتضائات زیست بومی آن منطقه ارائه کند تا از توسعه پایداری که ایجاد می‌شود همه کشور متنعم شوند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا