ابتلای کودک ۷ ساله و نوجوان ۱۳ ساله به کرونا در شهرستان سراب

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با تشریح آخرین وضعیت شیوع کرونا در آذربایجان شرقی از ابتلای کودک هفت ساله و نوجوان ۱۳ ساله‌ی سرابی به کرونا و بستری شدنشان در تبریز خبر داد.

به گزارش ارک خبر به نقل از ایسنا،محمد حسین صومی، پنجشنبه شب در گفت‌وگوی تلویزیونی، تعداد کل مبتلایان به کرونا در آذربایجان شرقی را ۳۱ هزار و ۵۵ نفر عنوان و اظهار کرد: امروز ۲۰ شهریور ماه، ۲۸۰ مورد از نمونه‌های کووید۱۹ مثبت اعلام شدند، در مجموع ۴۰ الی ۵۰ درصد آزمایشات مثبت است.

وی با بیان اینکه طبق آمار کشوری، استان ما از نظر ابتلا به کرونا جزو استان‌های قرمز محسوب می‌شود، گفت: ‌ بر اساس اطلاعات دو هفته گذشته، شهرستان‌های ورزقان، هوراند و اسکو جزو استان‌های سفید هستند که هر آن احتمال حرکت به سمت زرد و قرمز شدن، وجود دارد و سایر استان‌ها در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند.

وی، شهرستان‌های مرند، شبستر، خداآفرین و بستان آباد را جزو شهرستان‌های زرد از نظر ابتلا به کرونا و سایر شهرستان‌ها را در وضعیت نارنجی و قرمز تلقی کرد.

به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: شهرستان‌های هشترود، هریس، چاراویماق، تبریز، بناب و اهر نیز جزو شهرستان‌های نارنجی هستند. شهرستان‌های اهر، بناب، چاراویماق، تبریز، هریس، مراغه و هشترود نیز از نظر تجمع بیماری، بیشترین تعداد مبتلایان را در طول این ۶.۵ ماه دارند.

وی از بستری شدن ۱۴۵ نفر طی روز بیستم شهریور ماه در بیمارستان‌های استان خبر داد و گفت: ۱۰۵ نفر از این تعداد زیر دستگاه تهویه مکانیکی هستند. متاسفانه روز چهارشنبه هفت نفر و روز پنجشنبه ۱۲ نفر را بر اثر ابتلا به کرونا در استان از دست دادیم.

وی گفت: طی تحقیقی که بر روی ۲۰۰ نفر از بستری های بیمارستان‌های استان انجام داده‌ایم، بیش از ۷۰ درصد بیماران همه چیز را در مورد این بیماری می‌دانستند، اما فاصله گذاری اجتماعی یا استفاده از ماسک را در برخی موارد رعایت نکرده و به عنوان مثال در پارک نشسته و ماسکشان را درآورده و با هم گفت‌وگو کرده و یا با یکدیگر غذا خورده‌اند.

صومی متذکر شد: هیچ داروی پیشگیری کننده اعم از داروهای سنتی و صنعتی برای کرونا موثر نبوده و اگر کسی ادعا می‌کند، از نظر علمی اثبات شده نیست. امیدواریم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، بهداشت فردی و استفاده از ماسک باعث شود طی روزهای آتی وضعیت استان بهتر از وضع موجود باشد.

وی با بیان اینکه هر تجمعی باعث انتشار ویروس می‌شود و با ارائه‌ی توصیه‌هایی به مدیران معلمان و دانش آموزان، گفت: محیط مدرسه نباید آلوده کننده باشد و دانش‌آموزان، مدیران و معلمان هم باید توصیه‌ها را رعایت کنند، چرا که کودکان می‌توانند ناقل باشند و تعداد زیادی را آلوده کنند. ۴۶ درصد بیماران بستری از یکی از افراد خانواده‌شان به بیماری مبتلا شده بودند.

دانشگاه علوم پزشکی تبریز بر ضرورت آموزش خوب به دانش آموزان برای رعایت پروتکل های بهداشتی در کل مسیر از خانه به مدرسه تاکید کرد و گفت: از معلمان و مدیران خواهش می‌کنیم برای آموزش به دانش آموزان، ماسک را از صورتشان جدا نکنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش از رضایت ۸۷ درصدی بیماران بستری در بیمارستان های استان خبر داد و گفت: سیستم سیستم درمانی ما اطلاعات کافی داشته و نحوه برخورد با بیماران مبتلا به کرونا را می‌داند و ۷۰ و ۸۰ درصد خدمات ما در زنده ماندن بیماران تاثیر دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا