فرمانده انتظامی استان اصفهان:

رصد ۴۶۶ تخلف انتخاباتی در فضای مجازی

 فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به آمادگی صد در صد نیروی انتظامی برای تامین امنیت انتخابات گفت: تاکنون ۴۶۶ تخلف انتخاباتی در فضای مجازی ثبت شده است.

به گزارش  ارک خبر:سردار محمدرضا میرحیدری در نشست خبری بااصحاب رسانه با اشاره به اینکه با همدلی دستگاه‌های امنیتی و درایت مردم اصفهان، وضعیت امنیتی استان آرام و به نسبت مطلوب است، افزود: با توجه به اقدامات نیروهای تخصصی پلیس برای فراهم شدن بستر این برنامه خطیر ایجاد شده یک وضعیت مطلوبی را در کنترل جرایم و مجرمان سابقه دار و همچنین فراهم شدن بستر مناسب برای فعال شدن ستادها و رقابت نامزدها در سطح استان شاهد هستیم و تاکنون بجز موارد جزئی در یکی دو شهرستان که پلیس به موقع ورود کرد، مورد خاصی نداشتیم.

فرمانده انتظامی استان اصفهان اضافه کرد: تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات و تأمین امنیت ۳۳۴۱ صندوق پیش بینی شده و با توجه به تقسیم کار و هماهنگی با نیروهای امنیتی سپاه و بسیج برای تأمین امنیت انتخابات، آمادگی صد در صدی نیروی انتظامی استان فراهم شده است.

سرهنگ میرحیدری با بیان اینکه تاکنون ۴۶۶ تخلف انتخاباتی در فضای مجازی ثبت شده است، ادامه داد: تاکنون موارد خاصی در حوزه تبلیغات انتخابات نداشتیم و البته فارغ از هرگونه نگاه سیاسی نامزدهای انتخاباتی برای ما یکسان هستند و زمینه را برای رقابت‌های سالم و برابر چارچوب فراهم خواهیم کرد.

فرمانده انتظامی استان اصفهان در خصوص وضعیت دو ماهه استان اصفهان در آمار جرایم، گفت: ۷۱۵ هزار و ۲۸۶ تماس از طریق سامانه ۱۱۰ ثبت شده که از این میزان تماس ۵۸۶ هزار و ۹۷۳ مورد عملیاتی شده و همکاران ما مأموریت‌های آن را پیگیر شدند. در این بخش ۱۵ درصد مربوط به تصادفات، ۱۰ درصد سرقت، ۱۱ درصد مزاحمت، سه درصد مواد مخدر، یک درصد سایبری، یک درصد مشکلات اقتصادی و سه درصد نزاع و درگیری و شش درصد سایر موارد بوده است که در قیاس با مدت مشابه سال قبل ۴ درصد کاهش تماس داشتیم.

وی در مورد سامانه ثبت رخدادها گفت: موارد ثبت شده در حوزه سرقت‌ها جمعاً سرقت‌ها ۱۱ درصد کاهش داشته و در غالب جرایم به جز در دو مورد کاهشی است و تنها در بحث سرقت از اماکن ۸ مورد افزایش داشته است اگرچه این میزان کم است اما در این حوزه رضایت لازم را نداریم در مورد سرقت اماکن مصوباتی داشتیم که هنوز عملیاتی نشده است و انتظار داریم شهرداری‌ها، نظام مهندسی و اصناف مختلف پای کار بیایند تا وظیفه و رسالت خود را به خوبی ایفا کنیم.  در مورد سرقت‌های خرد شامل سرقت دوچرخه، کابل‌های مخابراتی، سیم‌های برق و دریچه‌های آب و فاضلاب روند افزایشی داشتیم و در این حوزه با رشد ۱۰ درصد روبرو بودیم.

فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به به اینکه جمع‌آوری سلاح غیرمجاز امسال ۱۴ درصد افزایش داشته است، افزود: عاقبت افرادی که در مقابل دیگران سلاح غیرمجاز استفاده می‌کند چیزی جز زندان و مصیبت‌های غیرقابل جبران نیست؛ به تازگی در یک مورد بستگان نزدیک درگیری داشتند که استفاده از سلاح غیرمجاز منجر به قتل شده بود.

سرهنگ میرحیدری همچنین به کاهش ۱۲ درصدی کاهش کشفیات مواد مخدر نسبت به مدت مشابه سال گذشته اشاره کرد و افزود: سال گذشته حدود ۱۳ تن و ۱۲۳ کیلو بوده که امسال به ۱۱ تن و ۵۲۹ کیلو رسیده است و جمع آوری معتادان ۱۱۶ درصد در دو ماهه سال جاری افزایش یافت‌.

وی با بیان اینکه برخورد با قاچاقچیان ۴۱ درصد افزایش داشته است، گفت: اولویت ما در سال جاری برخورد با خرده فروشان موارد مخدر است.

وی تصریح کرد: تعداد توقیف خودروهای قاچاق ۱۹ درصد رشد داشته که ارزش ریالی این قاچاق‌ها ۱۲۵ درصد رشد داشته است و تقریباً ۷۰۰ میلیارد رقم ریالی همه کشفیات بوده است.

میرحیدری در مورد افزایش آمار نزاع و درگیری افزود: در موضوع نزاع و درگیری روند افزایشی را شاهد بودیم، در مورد نزاع و درگیری ۳۱ درصد در استان اصفهان رشد آمار داشتیم اگرچه در شهرهایی مانند نائین و اردستان شاهد روندی کاهشی هستیم، پلیس در برخورد با شرارت‌ها و اراذل و اوباش برخورد خوبی داشته که بحث شرارت با طرح‌های اجرایی ۱۷ درصد کاهش داشته است همچنین دستگیری اراذل و اوباش در استان ۱۱.۵ درصد افزایش داشته است و این نشانگر وجود اراده قوی پلیس و دستگاه قضائی در برخورد با اراذل و اوباش است.

وی تصریح کرد: در دو ماهه قبل وقوع جرم جرح ۱۳ درصد کاهش و کشف آن ۱۶.۵ درصد افزایش داشته است، جرایم کلاهبرداری ۱۳ درصد کاهش وقوع و ۷.۶ کشف کلاهبرداری‌ها افزایش داشته است. پرونده‌های حوزه سایبری ۲۸ درصد و کشف آن ۵ درصد افزایش وقوع داشته است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان اظهار کرد: در مورد جرایم سایبری برداشت اینترنتی غیرمجاز با کاهش ۳۱ درصدی، جرایم رایانه‌ای ۲۸ درصد افزایش، کشف جرایم رایانه‌ای ۵ درصد افزایش، کلاهبرداری غیرمجاز ۱۲ درصد افزایش، نشر اکاذیب و هتک حیثیت ۲۵ درصد افزایش، مزاحمت اینترنتی ۳۲ درصد افزایش داشته است.

میرحیدری در مورد طرح‌های ترافیکی گفت: همه طرح‌ها عقبه مطالعاتی دارد و قطعاً مبنا و ظرفیت آنها مهم است که گاهی سلایق هم متأسفانه در آن دخیل است و پلیس تلاش می‌کند که رعایت حقوق مردم را در طرح‌ها مورد نظر داشته باشد اما مشکلات اقتصادی و محدودیت منابع مالی در برخی موارد باعث می‌شود طرح‌ها را پلکانی اجرا کنیم و اگر در ابتدای اجرای طرح‌ها منابع مالی بیشتری موجود بود چشم انداز بلندمدتی داشتیم و این مسئله بهتر بود اما به دلیل کمبود منابع و مشکلات مالی گاهی طرح‌ها در کوتاه مدت تعیین می‌شود هر چند در همین طرح‌ها هم رعایت حقوق مردم مورد توجه است.

وی افزود: تعداد کشته‌های تصادفات درون شهری و برون شهری در سال قبل ۱۵۰۰ مورد بوده که با نصب دوربین‌ها، کنترل‌ها و جریمه‌ها در برون شهری و درون شهری که به هزار مورد تقلیل یافته است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان در مورد بحث تخلفات انتخاباتی گفت: پلیس مکلف است زمینه‌های انتظامی فعالیت برای نامزدهای مختلف را فراهم کند و همه نامزدهای تأیید صلاحیت شده برای ما یکسان هستند و باید زمینه رقابت سالم را برای آنها ایجاد کنند متأسفانه چهارچوب‌ها در برخی موارد رعایت نمی‌شود و به شرایط توجه نمی‌کنند، در هفته اخیر ستاد یکی از نامزدهای انتخابات آلودگی صوتی برای منطقه ایجاد کرده بود که در این باره پلیس تذکرات لازم را به ستاد مربوطه داد و در سنوات گذشته البته مشکلات بیشتری داشتیم که کارناوال‌ها و مشکلات ترافیکی و مسدود شدن خیابان‌ها از جمله این موارد بود.

میرحیدری اظهار کرد: ۴۶۶ تخلف انتخاباتی در فضای مجازی رصد شد و پلیس فتا تذکرات لازم را به آنها داده است و مورد مهمی نداشتیم، هرچند در مورد یکی از نامزدهای شورای شهر اکاذیبی منتشر شد که اقدامات لازم در مورد این موضوع انجام شد.

وی در خصوص اتباع خارجی گفت: خودروی کسانی که اتباع را از نقطه‌ای به نقطه دیگر انتقال دهند ۶ ماه و در مرحله دوم یکسال توقیف می‌شود، با جابجایی اتباع دارای مجوز مشکلی وجود ندارد. برای اجاره دادن مکان به اتباع مجوز دار مشکلی وجود ندارد اما مشاوران املاک برای اجاره به افراد غیرمجاز اجازه این کار را ندارند و بهتر است تجمیع این اتباع به دلیل وجود فرهنگ یکسان در شهرک‌های مخصوص شکل بگیرد که در این صورت هم خودشان راحت‌ترند و هم دیگر شهروندان و این مشکل در استان هست که هنوز ساماندهی اتباع به خوبی انجام نشده است.

فرمانده انتظامی استان اصفهان تصریح کرد: در مورد انتخابات تأمین امنیت از مهمترین اولویت‌های ماست، مسئولیت همه صندوق‌ها حتی صندوق‌های متعلق به اماکن سپاه با پلیس است و با همدلی که با سپاه و بسیج وجود دارد مشخص شده چه صندوق‌هایی توسط عوامل سپاه و چه صندوق‌هایی توسط عوامل انتظامی حفاظت شود، اما نظارت بر همه صندوق‌ها بر عهده نیروی انتظامی است که طبق آخرین آمارها حدود ۳ هزار و ۳۴۱ صندوق در استان برقرار و پوشش امنیتی آنها به نحو مطلوب انجام می‌شود و به همه شهروندان اعلام می‌کنیم هرگونه مورد مشکوک با احتمال ایجاد خطر در روند انتخابات را سریعاً به پلیس اعلام کنند.

وی در مورد جرم ایجاد خانه‌های فساد اظهار کرد: مردم اصفهان توجه خوبی به عفت عمومی دارند و بروز برخی مسائل نشأت گرفته از فرهنگ‌های دیگر و مهاجران است متأسفانه موضوع خانه‌های اجاره‌ای کوتاه مدت جز مسائل امروز است و در هفته گذشته ۳ مورد برخورد با این موارد داشتیم و به صورت مرتب با این موارد برخورد می‌شود و حتی پلیس با مواردی که در سایت دیوار هم مطرح می‌شود برخورد می‌کند، ۹۰ درصد این موارد غیربومی هستند و باید شهروندان و اهالی محل نظارت لازم را داشته باشند و به مالکان رعایت حقوق اهالی محل را گوشزد کنند اما برخی شهروندان بی‌تفاوت هستند که باید در محلات این موارد مورد توجه باشد.

میرحیدری ادامه داد: در اطلاع رسانی اتفاقات باید فضای استان را در نظر بگیریم برای مثال انتشار موضوع قتل خرمدین چه دستاورد مثبتی برای جامعه داشته است؟ در بسیاری موارد پلیس به دنبال مجرمان یا ریشه یابی آن است و اعلام خبر او را در رسیدن به اصل موضوع ناکام می‌کند و در اطلاع رسانی برخی اخبار نباید وضع استان ناامن جلوه داده شود و حتی انتشار بعضی مسائل بدآموزی دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا