وضعیت کرونایی آذربایجان‌شرقی تثبیت شده است

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: وضعیت کرونایی این استان طی هفته‌های اخیر تثبیت شده ولی همراه با کمی افزایش در مراجعات سرپایی است.

به گزارش ارک خبر، سیمین خیاط زاده با اعلام اینکه هم اکنون هیچیک از شهرهای آذربایجان شرقی در وضعیت قرمز و آبی کرونایی نیستند، افزود: هم اکنون تعداد ۱۷ شهرستان استان وضعیت زرد و تعداد چهار شهرستان نیز در وضعیت نارنجی هستند.

به گفته وی وضعیت کرونایی استان نسبتاً در حالت تثبیت قرار دارد و موارد بستری و فوتی رو به کاهش است به طوری که آمار فوتی روزانه یک تا دو نفر است و در برخی روزها فوتی کرونایی نداریم.

خیاط زاده با بیان اینکه تعداد مراجعین سرپایی کرونایی به مراکز درمانی استان طی روزهای اخیر اندکی افزایش یافته است، آن را طبیعی خواند و اظهار داشت: بعد از تزریق واکسن‌ها اگر سویه‌ای هم در میان جمعیت باشد، افراد علائم مختصری از خود نشان می‌دهند که باید چند روز استراحت کنند.

وی بر تکمیل واکسیناسیون دانشجویان و دانش‌آموزان تاکید و اضافه کرد: دانشجویان باید نسبت به تزریق دُز سوم واکسن و دانش‌آموزان نیز باید نسبت به تزریق دُز دوم واکسن کرونای خود اهتمام بیشتری داشته باشند.

خیاط زاده یادآور شد: درصد قابل توجهی از جمعیت مشمول آذربایجان شرقی دُزهای اول و دوم را تزریق کرده‌اند اما همچنان میزان دریافت دُز سوم نسبت به دو دُز اول و دوم عقب است که توصیه می‌شود مشمولان دُز سوم خود را تکمیل کنند تا در موج و سویه‌های قوی احتمالی در آینده کمتر درگیر شوند.

وی انتظار یک سری از افراد مبنی بر درگیر نشدن با بیماری کووید ۱۹ را بیهوده خواند و گفت: اینکه تصور شود پس از تزریق واکسن به هیچ وجه درگیر بیماری نمی‌شویم، غلط است و در واقع واکسن موارد شدید درگیری افراد و بستری شدن در بیمارستان را کاهش می‌دهد.

مدیر گروه پیشگیری از بیماری‌های واگیر دانشگاه علوم پزشکی تبریز واکسیناسیون کودکان پنج تا ۱۲ ساله را مهم خواند و با بیان اینکه خانواده‌ها باید در این رابطه دقت کنند تا دُز اول و دوم کودکان تزریق شود، افزود: دانشجویان بالای ۱۸ سال نیز باید دز سوم خود را تزریق کنند.

خیاط زاده گفت: در زمینه واکسیناسیون دانش آموزان و دانشجویان، اگر این افراد بیماری زمینه‌ای داشته باشند باید به پزشک مراجعه کرده و برگه‌ای بگیرند تا دُز سوم نیز برای آنها تزریق شود.

وی اضافه کرد: اگر کودکی به هر دلیلی علائم سرماخوردگی داشته باشد، به هیچ وجه نباید به مدرسه برود و باید چند روز در خانه بماند تا علائم کامل از بین برود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا