سهم ۴۴ درصدی بهره وری در تحقق رشد ۹.۳ درصدی صنعت

تبریز- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ۴۴ درصد از رشد ۹.۳ درصدی مورد نظر صنعت و رشد ۱۵.۷ درصدی معدن استان باید از محل بهره وری حاصل شود.

به گزارش ارک خبر،به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان شرقی، محمد فرشکاران مجموع نقش و سهم اقتصاد استان در اقتصاد ملی را ۳.۲۲ درصد اعلام کرد و افزود: سهم بخش صنعت و معدن در سال ۱۳۹۹ از اشتغال استان ۳۸.۱ درصد و سهم ارزش افزوده این بخش ۳۹.۱۳ درصد بوده است.

فرشکاران با اشاره به سپرده گذاری‌های صنایع بزرگ در خارج از استان متذکر شد: برای خروج سرمایه و ارزش افزوده صنعت از استان باید موانعی تعیین و ارزش افزوده صنایع در خود استان صرف شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی تصریح کرد: تحقق رشد ۷.۸ درصدی اقتصاد استان اگر به صورت جذب سرمایه گذاری خارجی و رونق صادرات اتفاق بیفتد منجر به ورود ارز و تأثیرات بیشتر در این رشد خواهد شد.

این مسؤول اذعان داشت: باید طرح جامع تولید تعریف شود و الگوی تولید منطبق با سند آمایش استان باشد.

وی ادامه داد: صنایع آلاینده با وجود سرمایه‌گذاری های کلان خروجی و ارزش افزوده مورد انتظار را برای استان ندارند و تنها به زخمی کردن چهره محیط زیست و طبیعت بکر آذربایجان می‌پردازند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی افزود: به جای ارائه مجوز به احداث صنایع آلاینده فولادی، باید به فکر تقویت صادرات در محصولات خاص استان مثل سیب مراغه، کشمش ملکان و نخود ممقان باشیم تا ضمن حفظ ارزش افزوده ایجادی از آسیب‌های زیست محیطی نیز در امان باشیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا