خدمات بهزیستی در دستیابی به سلامت اجتماعی اثرگذار است

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی، نقش خدمات بهزیستی را در مداخلات فوریت های اجتماعی و دستیابی به سلامت اجتماعی مهم و اثرگذار خواند.

به گزارش ارک خبر،محمد اسداللهی  در بازدید از مراکز ۱۴۸۰ و اورژانس اجتماعی ۱۲۳ بهزیستی که به مناسبت هفته دولت انجام شد ؛ خواستار بهره گیری از مشارکت اجتماعی در زمینه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی شد.
وی ضمن قدردانی از مددکاران و مشاوران شاغل در مرکز اورژانس اجتماعی ۱۲۳ و مرکز مشاوره علامه امینی ۱۴۸۰ تبریز ابراز داشت: فعالیت های ارزشمند بهزیستی در حوزه های حمایتی، مراقبتی و توانمندسازی گسترده و متنوع بوده و نیازمند همراهی و همکاری سایر دستگاه های اجرایی و تشکل های مردم نهاد می باشد.

ارائه ۱۰ هزار خدمت فوریت اجتماعی در سال ۱۴۰۰
مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی نیز در این دیدار  از ارائه ۱۰ هزار خدمت توسط اورژانس اجتماعی۱۲۳ در سال ۱۴۰۰ خبر داد.
فرگل صحاف ابراز داشت:  در بحث تحکیم بنیان خانواده و سلامت اجتماعی و آرامش روانی خانواده علاوه بر اینکه در قالب سامانه تصمیم، مراکز مشاوره تحت نظارت با تاییدیه دادگستری در ۱۷ شهرستان  در حال فعالیت می باشند ؛ مشاوران مرکز علامه امینی ۱۴۸۰ نیز از ساعت ۸ تا ۲۴ آماده ارایه خدمات هستند.
وی با بیان فعالیت ۴۱ نفر به صورت شبانه روزی در سه بخش مداخله در بحران، تلاش (بازپروری) و سلامت اورژانس اجتماعی تبریز اظهار داشت : در ۵ ماهه نخست امسال در فوریت های اجتماعی ۱۲۳، سه هزار و ۲۲۲ تماس داشتیم .
پیشگیری از معلولیت ها، پیشگیری از اعتیاد، پیشگیری از بحران های خانوادگی با انجام مداخلات مشاوره و راهنمائی و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی چهار مورد از فعالیت های حوزه های تخصصی  معاونت پیشگیری بهزیستی بودند که مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی به آن اشاره کرد.
وی غربالگری بینایی کودکان سه تا ۶ سال جهت پیشگیری از نابینایی در اثر تنبلی چشم،  غربالگری شنوایی و کاشت حلزون برای کودکان کم شنوا و ناشنوا و پیشگیری از تولد نوزادان معلول دارای اختلالات ژنتیکی  را از اهم فعالیت ها در حوزه پیشگیری عنوان کرد و ادامه داد: درمان و کاهش اعتیاد و عدم برگشت به اعتیاد از برنامه های مهم بهزیستی می باشد و در همین راستا ۷۶ مرکز تخصصی درمان و بازتوانی معتادین در استان وجود دارد.
صحاف با خاطرنشان کردن ساخت و افتتاح بیش از ۷۵۰ واحد مسکن مددجویی، تخصیص ۱۷۹ میلیارد تومان تسهیلات به مددجویان در راستای توانمند سازی جامعه هدف  بیان کرد :۲۲ هزار نفر زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند که در بحث توانمندسازی و تشکیل گروه های همیاری، تسهیلات و وام های اشتغال خانگی و همچنین در راستای کمک هزینه ودیعه مسکن و کمک های بلاعوض و لوازم ضروری منزل مورد حمایت بهزیستی قرار دارند.
صحاف با بیان فعالیت  ۲۴ مرکز تخصصی هیئت امنایی برای ایتام و کودکان افزود: ۳۲۰ فرزند دراین مراکز نگهداری می شوند و یک هزار و ۶۷۰ فرزند در کنار بستگان که دادگاه حضانت فرزندان را به آنها سپرده از خدمات مالی مستمر و موردی سازمان بهره مند می باشند.
در این بازدید، معاون تشکل ها و مشارکت های اجتماعی اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و معاون امور اجتماعی بهزیستی استان و دیگر کارشناسان حوزه پیشگیری بهزیستی نیز حضور داشتند.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا