شرط ۴۰ درصدی شدن سی ان جی در سبد سوخت/ ۵۰ درصد ظرفیت کشور بلااستفاده مانده است

عضو انجمن صنفی سی‌ان‌جی اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت عرضه سی‌ان‌جی در کشور ما 40 میلیون متر مکعب در روز و ظرفیتی که استفاده می‌شود 20 میلیون متر مکعب است، یعنی ما تقریبا با نیمی از ظرفیت موجود کار می‌کنیم و 50 درصد باقیمانده ظرفیت بلااستفاده مانده است.

به گزارش ارک خبر،محسن جوهری در گفت‌وگو، با اشاره به جایگاه سی‌ان‌جی در سبد سوخت کشور اظهار داشت: در حال حاضر ظرفیت عرضه سی‌ان‌جی در کشور ما ۴۰ میلیون متر مکعب در روز و ظرفیتی که استفاده می‌شود ۲۰ میلیون متر مکعب است، یعنی ما تقریبا با نیمی از ظرفیت موجود کار می‌کنیم و ۵۰ درصد باقیمانده ظرفیت بلااستفاده مانده است، بنابراین اگر از صنعت سی‌ان‌جی حمایت شود و دولت کمک کند تا خودروهای شخصی و عمومی بنزین‌سوز تبدیل به دوگانه‌سوز شوند قطعا می‌توانیم سهم سی‌ان‌جی را در سبد سوخت افزایش دهیم و از ۲۰ درصد کنونی سبد سوخت خودروهای سبک به سمت ۴۰ درصدی که هدف‌گذاری شده حرکت کنیم.

وی افزود: مصوبه شورای اقتصاد برای تبدیل یک میلیون و ۴۳۸ هزار دستگاه خودرو که در ادامه مصوبه مجلس یعنی طرح توسعه سی‌ان‌جی تصویب شده اما در عمل اتفاق خاص و عملی نیفتاده است، اکنون غیر از اینکه خودروی جدیدی به ناوگان دوگانه‌سوز کشور اضافه نمی‌شود مشکل دیگر اینکه خودروهای سی‌ان‌جی‌سوز فعلی مستهلک شده و مخازن‌شان باید تعویض شود.

عضو انجمن صنفی سی‌ان‌جی درباره اجبار خودروهای عمومی به گازسوز شدن گفت: در کشور ما اجبار جواب نداده اکنون سهمیه سوخت وانت‌بار و تاکسی‌ها کم شده، اما وقتی سوخت بنزین نسبت به کشورهای همسایه قیمت پایین‌تری دارد، کسی رغبتی به مصرف گاز به عنوان سوخت ندارد.

وی تاکید کرد: باید از برخی مشوق‌ها استفاده کنیم که مردم از سی‌ان‌جی استفاده کنند، ضمن اینکه اکنون خودروهای سی‌ان‌جی‌سوز کشور نسل یک هستند و افت راندمان دارند، بنابراین شرایط مهیا نیست.

جوهری خاطرنشان کرد: اگر در حوزه تقاضا خوب عمل کنیم و مصوبه شورای اقتصاد را برای همه خودروها نه فقط وانت‌بارها اعمال کنیم تا همه امکان ثبت‌نام در سامانه را داشته باشند، گام رو به جلویی برداشته‌ایم، اگر تقاضا زیاد شود توان عرضه و ظرفیت در کشور وجود دارد و به این ترتیب خود به خود سهم سی‌ان‌جی در سبد سوخت بیشتر می‌شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا