پیش‌بینی سیلاب و بارش تگرگ در آذربایجان‌شرقی

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با اشاره به ناپایداری هوای استان تا اواخر این هفته، گفت: در این بازه زمانی گذر امواج کم دامنه تراز میانی جو موجب بروز سیلاب و در نواحی مستعد بارش تگرگ می‌شود.

به گزارش ارک خبر، به نقل از ایرنا؛ محمد امیدفر، افزود: بر اساس نقشه های پیشیابی هواشناسی، فعالیت سامانه بارشی همچنین موجب ابرناکی، وزش باد گاهی شدید، غرش آذرخش و در برخی نواحی به ویژه نیمه شرقی استان و ارسباران رگبار باران می شود.

وی با اشاره به کاهش محسوس دما طی امروز ( دوشنبه)، اظهار کرد: با توجه به وزش باد شدید، احتمال بروز گرد و غبار، سقوط یا پرتاب اجسام سبک، سقوط تابلوهای تبلیغاتی و خسارت به سازه های سبک وجود دارد بنابراین محکم کردن سازه های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان های نیمه کاره و درختان کهنسال و فرسوده ضروری است.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: به دنبال بارش های رگباری، احتمال سیلابی شدن مسیل ها و طغیان رودخانه های فصلی وجود دارد بر این اساس مسافران و علاقه مندان به طبیعت از اتراق در حاشیه مسیل ها و رودخانه ها و رفتن به مناطق مرتفع و کوهستانی پرهیز کنند.

امیدفر، با اشاره به بارش تگرگ در نواحی مستعد استان، ادامه داد: احتمال بروز خسارت به باغات وجود دارد بر این اساس کشاورزان به توصیه های کارشناسان جهادکشاورزی توجه کنند.

وی یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته ورزقان با دمای یک درجه و جلفا با دمای ۱۳ درجه سانتی گراد بالای صفر به ترتیب خنک ترین و گرمترین شهرهای آذربایجان شرقی بودند و دمای تبریز در خنک ترین زمان به هشت درجه سانتی گراد بالای صفر رسید.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

آذربایجان شرقی همواره زیر تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و ربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا