جزییات اولین تورم تک رقمی در دولت روحانی

پایگاه خبری ارک – مرکز آمار گزارش تورم آذرماه سال 94 را منتشر کرد. گزارشی که نشان می‌دهد تورم نقطه به نقطه آذرماه با رسیدن به عدد 9.9 درصد تک رقمی شده و تورم سالانه 12.6 درصد است. این اولین بار است که بعد از سال‌ها تورم بالاخره تک رقمی شده است. اگرچه تورم سالانه هنوز چند قدم تا گذر از مرز 10 درصدی فاصله دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، پیش از این مرکز آمار تورم نقطه به نقطه آبان ماه را 10.8 و تورم سالانه را 13.1 درصد گزارش داده بود که آمار کنونی نشان‌دهنده کاهش حدود یک درصدی هر دو شاخص است.

بر اساس این گزارش، تورم نقطه به نقطه بخش‌های مختلف تک رقمی است و تنها چهار بخش اقتصاد تورم نقطه به نقطه دو رقمی داشته‌اند. بهداشت و درمان، آموزش، هتل و رستوران و مسکن چهار بخشی هستند که تورم دو رقمی داشته‌اند. تورم این بخش‌ها به ترتیب عبارت است از 13.8، 15.3 ، 12.5 و 15.4.

اما تورم دیگر بخش‌ها مانند خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها، دخانیات، پوشاک و کفش، مبلمان و لوازم خانگی حمل و نقل و تفریح تک رقمی بوده است.

تورم سالانه بخش‌های مختلف هم متفاوت است. بالاترین تورم گزارش شده مربوط به بخش آموزش و بهداشت و درمان با تورم 17.4 و 16.5 است. کمترین تورم هم مانند ماه‌های گذشته مربوط به تورم دخانیات با 2.9 درصد افزایش و مبلمان و لوازم خانگی با 7.4 درصد است.

جزییات اولین تورم تک رقمی در دولت روحانی

دکمه بازگشت به بالا