پاسخ توئیتری ظریف به توئیت های مکرر ترامپ/ ایران به تهدیدات وقعی نمی نهد

به گزارش‌‌‌‌‌پایگاه خبری ارک به نقل از خبرنگارسیاسی ایرنا محمد جواد ظریف روز جمعه و پس از توئیت های مکرر دونالد ترامپ در صفحه خود نوشت: ایران به تهدیدات وقعی نمی نهد چون ما به مردم خود برای امنیت کشور اتکا داریم. ما هرگز جنگی را آغاز نمی‌کنیم اما تنها می‌توانیم به ابزارهای دفاعی خود تکیه کنیم.
وزیر امورخارجه کشورمان در پیامی دیگرنوشت: ماهیچ گاه ازسلاح های خود علیه دیگری جز در دفاع مشروع استفاده نخواهیم کرد.ببینیم آیا کسانی که (از توانمندی موشکی ما) شکایت می کنند حاضرند همین حرف را تکرار کنند؟
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا در روزهای اخیر دونالد ترامپ که ازبی اعتمادی متقابل و گسترده با رسانه ها رنج می برد با انتشار نظرات خود در صفحه توئیتر به دنبال جبران این نقیصه در تعاملات و ارتباطات خود با افکار عمومی است.
ازسوی دیگر در روزهای گذشته و به دنبال دستور رئیس جمهور آمریکا برای ممانعت از ورود اتباع هفت کشورعمدتا اسلامی به آمریکا افکارعمومی در داخل و خارج از آمریکا بابت این سیاست نژاد پرستانه رییس جمهور ایالات متحده آمریکا را به باد انتقاد گرفته اند وهمین وضعیت ترامپ را در موضع دفاعی قرار داده است.
به نظر میرسد رییس جمهور آمریکا برای فرافکنی و عبور از فشار افکارعمومی بازی رسانه ای جدیدی را بر علیه کشورمان آغاز کرده است.
وی امروز درآخرین پست خود در صفحه توئیترش نوشت: ایران با آتش بازی می کند. آنها قدردان مهربانی اوباما نبودند. من این طور نیستم.
ترامپ دیروزهم در انتقاد از توافق هسته ای توئیت کرد: ایران در شرایط بحرانی و در آستانه ورشکستگی و فروپاشی بود که‌ آمریکا از راه رسید و با توافق هسته ای ۱۵۰میلیارد دلار به آنها پرداخت کرد.
هرچند « بن رودز» مغز متفکر سیاست خارجی اوباما در پاسخ ترامپ اظهارداشت: هر چه ترامپ اینجا گفته غلط است. ایران درحال فروپاشی نبود؛ توافق میان ٦ کشور بود. ایران ١٥٠ میلیارد نگرفت.
رییس جمهور آمریکا همچنین در پیام دیگری افزود: ایران را رسما به خاطر آزمایش موشکی اخیرش تحت نظر گرفته ایم. آنها باید بابت توافق وحشتناکی که با آمریکا کردند ممنون باشند.
وزیرامورخارجه همزمان با توئیت های فوق فیلمی از نشست موسسه امور بین الملل در ولینگتون درباره توانمندی موشکی ایران منتشرکرد.
ظریف دراین نشست پاسخ به پرسشی درباره توانمندی نظامی جمهوری اسلامی ایران گفت:«می ایستم تا در دید شما باشم و پاسخ بدهم. اگر یک پرسش را چندبار به شیوه های متفاوت سوال کنید، جواب متفاوتی دریافت نخواهید کرد. شما که این سوال را مطرح می کنید هدف یک جنگ 8 ساله نبوده اید؛ جنگی که در آن شهرها زیر باران موشک ها قرار داشتند و حمله شیمیایی امان را می برید. شما در شرایطی نبودید که حتی یک موشک هم نداشته باشید تا شاید از ترس آن یک موشک صدام حسین بمباران شهرهای شما را متوقف کند. ما در آن دوره از این کشور به آن کشور می رفتیم و برای یک موشک بازدارنده التماس می کردیم ، التماس می کردیم ، تکرار می کنم التماس می کردیم تا از مردم خود دفاع کنیم اما همه سکوت کردند».
وزیرامورخارجه افزود: حالا امروز شما از ما می خواهید در ازای چند دلار دست از تجهیز سیستم دفاعی خود برداریم؟ ما امیدوارهستیم روزی برسد که هیچ کس برای هیچ سلاحی پول خرج نکند. جامعه جهانی در آن جنگ نتوانست مانع از حملات موشکی و شیمیایی بی امان به ایران شود.
« صدام حسین زمانی که به ایران حمله کرد و ایرانی ها را کشت دشمن غرب نشد بلکه زمانی دشمن شد که به کویت حمله کرد. به مدت 8 سال او عزیز دردانه غرب بود».
رییس دستگاه دیپلماسی در این نشست ادامه داد: لطفا برای مردم ایران توضیح دهید که چرا با این تجربه، باید تجهیز سیستم دفاعی خود را به قول شما قربانی تجارت با غرب کنند؟ اگر این جمله را به مردم ایران بگوئید به شما خواهند گفت که برای به دست آوردن سرمایه گذاری های غرب درایران حاضر به از دست دادن توان دفاعی خود و تکرار تاریخ و صدام حسین دیگری نیستند.
« ما امن ترین، باثبات ترین کشور در منطقه هستیم و سرمایه گذاری در کشور ما پربازده تر از هر جای دیگری در منطقه خواهد بود. این امنیت را هم مدیون سیستم دفاعی خود هستیم؛ اما تکرار می کنم هرگز و هرگز و هرگز این تجهیزات را علیه کشور دیگری استفاده نخواهیم کرد».
سیام**2021*1724*
خبرنگار:داود مرادپور * انتشار: حسین فتح الهی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا