ظرفیت بستری در بیمارستان های آذربایجان شرقی ۳ برابر شد

ارک خبر- رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تعداد بیمارستان های استان آذربایجان شرقی در چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ۲ برابر و ظرفیت بستری نزدیک به ۳ برابر شده است.
ظرفیت بستری در بیمارستان های آذربایجان شرقی ۳ برابر شد
دکتر محمدحسین صومی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: قبل از انقلاب ۲۷ بیمارستان با ۳ هزار و ۳۵۴ تخت فعال در استان وجود داشت که این تعداد به ۵۰ بیمارستان با ۸ هزار و ۹۳ تخت فعال در سال ۹۵ رسید.
وی ادامه داد: تعداد پزشکان عمومی، متخصص و دندانپزشک از ۱۲ هزار و ۴۶۴ نفر به ۲۱ هزار و ۸۰۷ نفر افزایش یافته است.
دکتر صومی گفت: ۴۱۲ آزمایشگاه، ۲۹۶ مرکز توانبخشی، ۵۲۴ درمانگاه، ۳۲۸ موسسه تشخیصی، درمانی و هسته ای، یک هزار و ۲۳۱ داروخانه در استان وجود دارد.
وی اظهار داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۳ دانشکده علوم پزشکی در استان وجود داشت که با رویکرد توسعه بخش بهداشت و درمان در بطن سیاست های انقلابی نظام، تعداد دانشکده ها در سال ۹۶ به ۱۸ دانشکده افزایش یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: تعداد رشته های تحصیلی در حوزه پزشکی نیز از ۴ رشته در سال ۱۳۵۷ به ۱۷۹ رشته در سال گذشته افزایش یافته است.
وی ادامه داد: مراکز تحقیقاتی نیز از یک باب در سال ۱۳۵۷ به ۳۰ باب در سال ۱۳۹۶ افزایش یافته است و ۳ پژوهشگاه جامع بعد از انقلاب در استان تاسیس شده است.
دکتر صومی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بهداشت، اضافه کرد: میزان مرگ و میر نوزادان به دلیل کمبود امکانات بهداشتی و درمانی از ۵۹٫۸ نوزاد در هر هزار نفر به ۶٫۳۸ نوزاد در هر هزار نفر رسیده است.
وی ادامه داد: میزان مرگ و میر اطفال زیر یک سال از ۳۱٫۲ اطفال در هر هزار نفر به ۱۰٫۶۳ اطفال در هر هزار نفر کاهش یافته است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار داشت: در بدو پیروزی انقلاب اسلامی ۶۹ مرکز بهداشتی و درمانی دولتی و ۲۶ خانه بهداشت روستایی در آذربایجان شرقی موجود بود که با گسترش شبکه بهداشت و درمان این تعداد در سال گذشته به ۲۶۶ مرکز درمانی و یک هزار و یک خانه بهداشت رسیده است.
وی افزود: میزان پوشش واکسیناسیون کودکان از ۳۲ درصد در سال ۱۳۵۷ به پوشش ۱۰۰ درصدی رسیده است و تعداد بهورز روستایی از ۲۷ نفر به یک هزار و ۵۲۷ نفر افزایش یافته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا