پارک محله‌ای در تبریز به نام ملامحمد فضولی نامگذاری شد

تبریز- دبیر شورای نامگذاری معابر و اماکن عمومی کلانشهر تبریز از نامگذاری پارک محله‌ای واقع در شهرک سفیر امید به نام حکیم ملامحمد فضولی خبر داد.

به گزارش ارک خبر،سعید حاجی‌زاده با بیان اینکه این اقدام در راستای پاسداشت مقام ادبی و عرفانی حکیم ملامحمد فضولی و با پیشنهاد شهرداری منطقه سه در نشست شورای نام گذاری معابر و اماکن عمومی مصوب شد، افزود: این پارک به زودی به بهره برداری می‌رسد.

وی اظهار کرد: سال جاری از سوی شورای اسلامی شهر تبریز به عنوان سال حفظ، احیا و مرمت میراث فرهنگی و تاریخی این شهر نامگذاری شده است از این رو رویکرد و اقدامات شهرداری تبریز نیز در سال جاری با محوریت تحقق این شعار خواهد بود.

پارک محله‌ای ملامحمد فضولی به مساحت ۱۲ هزار مترمربع و ۴۵۵ میلیارد ریال هزینه تملک و اجرا شده و یکی از طرح‌های آماده افتتاح شهرداری منطقه سه تبریز است که هفته آینده به همراه چند پروژه دیگر شهری به بهره‌برداری می‌رسد.

حکیم ملأ محمد فضولی، در سال‌های ابتدایی سده دهم هجری قمری در کربلای معلی دیده به جهان گشود، پدرش اصل و نسبی آذربایجانی داشت و از ایل بیات بود که به دلیل ارادت ویژه به اهل بیت (ع)، آذربایجان را به سمت کربلا و نجف ترک کرد.

محمد در جوانی لقب «ملأ» گرفت و مشهور به ملافضولی شد که نشانه کلامی بودن وی و لقب حکیم بیانگر رویکرد او به فلسفه و حکمت است.

حکیم ملامحمد فضولی مانند ابوعلی سینا و بیشتر از او، توانست کلام و فلسفه را به گونه‌ای آشتی دهد و به زبان‌های ترکی، عربی و فارسی تسلط کامل داشت و به هر سه زبان اشعار و آثاری گرانبها دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا