تخصیص ۸ میلیارد ریال برای نقشه برداری بافت تاریخی مراغه/ وسعت ۱۵۰ هکتاری بافت تاریخی شهر مراغه

ارک خبر- رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مراغه از تخصیص ۸ میلیارد ریال برای نقشه برداری بافت تاریخی مراغه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مراغه، یعقوب طالبی صبح امروز در گفت‌وگو بات خبرنگاران اظهار داشت: امسال ۸ میلیارد ریال برای نقشه‌برداری بافت تاریخی شهر مراغه اختصاص یافته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مراغه گفت: با اعتبار اختصاص یافته بافت تاریخی این شهر مطالعه و نقشه‌برداری و به دقت تعیین حریم می‌شود.

طالبی با بیان اینکه بافت تاریخی مراغه تاکنون چهار بار مطالعه شده است، افزود: در این مطالعات ۱۲ هکتار محور تاریخی تعیین و شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: بافت تاریخی شهر مراغه با ۱۵۰ هکتار وسعت در هسته مرکزی این شهر جزو ۱۰ شهر دارای بافت ارزشمند در کشور است.

رئیس اداره میراث فرهنگی مراغه افزود: نگاهی عمیق به کوچه پس کوچه‌های شهر نشان می‌دهد که در بافت تاریخی این شهر از دوره سلجوقیان تا قاجاریه آثار معماری فراوان به یادگار ماند است.

وی گفت: وجود بیش از ۱۰۰ اثر ثبتی و حفاظتی شامل گنبدها، خانه‌ها، مساجد، حمام و سراها از غنی این بافت حکایت دارد.

به گفته طالبی، مرمت و احیای بافت تاریخی مراغه می‌تواند زمینه‌ساز توسعه اشتغال و جذب گردشگر به این شهر باشد.

وی افزود: حفظ بافت تاریخی شهر مراغه با ارزش و قدمتی که دارد در کنار اقدامات دستگاه‌های اجرایی نیازمند همکاری شهروندان و مردم است.

وی گفت: بافت تاریخی مراغه از بافت‌های غنی در کشور و حفظ این مجموعه ارزشمند نیازمند تخصصی اعتبار و تدوین نقشه حفاظت و مرمتی است.

شهرستان مراغه با حدود ۵۱۵ اثر تاریخی و تپه‌های شناسایی شده جزو ۱۰ شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور محسوب می‌شود که حدود ۳۰۰ اثر تاریخی آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا